SLD i Zieloni 2004 chcą referendum ws. budowy elektrowni jądrowej

SLD i Zieloni 2004 chcą referendum ws. budowy elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski i współprzewodniczący partii Zieloni 2004 Dariusz Szwed, zadeklarowali poparcie dla postulatów Greenpeace, dotyczących rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz podniesienia efektywności energetycznej w Polsce.

Politycy wsparli następujące postulaty:

1. Przeznaczenie 100 proc. dochodów z aukcji uprawnieniami do emisji CO2 na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem aktywnych programów wsparcia dla grup społecznych najbardziej wrażliwych na wzrost cen energii.

2. Wpisanie do Krajowego Planu Działań na rzecz Efektywności Energetycznej trwałych i długookresowych mechanizmów wsparcia finansowego zrównoważonej energii, w tym ulg podatkowych od podatku PIT oraz CIT, na rozwój projektów mających na celu podnoszenie efektywności energetycznej.

3. System wsparcia dla odnawialnych źródeł energii musi zostać uzupełniony poprzez dodanie systemu taryf początkowych (feed-in-tariffs).

4. Nadanie priorytetu rozwojowi energetyki rozproszonej w polityce energetycznej państwa, poprzez odpowiednie umocowanie legislacyjne i uwzględnienie roli prosumentów energii.

5. Ustanowienie osoby przy Radzie Ministrów, która będzie odpowiedzialna za transformację polskiej energetyki na taką, która oparta będzie na energetyce odnawialnej oraz efektywności energetycznej.

Napieralski i Szwed zadeklarowali także, że będą starać się o przeprowadzenie w Polsce referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej.

- Budzi ona kontrowersje społeczne, w dyskusji publicznej pojawiają się sprzeczne opinii ekspertów co do zasadności jej budowy, również ogromne koszty jej budowy, skłaniają nas do zajęcia takiego stanowiska i zwrócenia się bezpośrednio do Polaków z pytaniem czy chcą takiej elektrowni - powiedział lider SLD.

Napieralski dodał także, że pieniądze jakie pochłonie budowa elektrowni atomowej, można wykorzystać choćby do unowocześniania polskiej energetyki, zwiększania efektywności energetycznej, rozwoju energetyki odnawialnej, która oprócz zalet związanych z ochroną środowiska, ma jeszcze jedną ważną korzyść – przynosi przyrost miejsc pracy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!