Smog nie odpuszcza, prognozy są złe

Smog nie odpuszcza, prognozy są złe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wtorek jakość powietrza w większej części woj. śląskiego nadal będzie bardzo zła lub zła - prognozują służby środowiskowe. Częstochowa jest kolejnym, po Rybniku, miastem regionu, które w związku z zanieczyszczeniem powietrza wprowadza częściowo darmową komunikację.

Decyzję w tej sprawie podjął w poniedziałek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. We wtorek i środę darmo autobusami będą mogli jeździć w tym mieście właściciele aut, którzy zdecydują się nie korzystać w tych dniach ze swoich samochodów - dokumentem uprawniającym do bezpłatnego przejazdu jest ważny dowód rejestracyjny auta, który należy okazać w czasie kontroli biletów.

Wcześniej decyzję w sprawie darmowej komunikacji ogłosił prezydent Rybnika Piotr Kuczera. W tym mieście darmo można podróżować autobusami w poniedziałek i wtorek. Taką możliwość mają wszyscy pasażerowie - nie ma konieczności rejestracji przejazdu i zakupu biletu. Z powodu smogu we wtorek i w środę zawieszone będą też zajęcia w rybnickich szkołach.

Z danych dostarczanych przez stacje monitoringu jakości powietrza w woj. śląskim wynika, że w poniedziałek w szczytowym momencie ilość pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 w Częstochowie przekraczała 850 mikrogramów na metr sześcienny, a w Rybniku 1500 mikrogramów na m sześc., przy średniej dobowej normie wynoszącej 50 mikrogramów na m sześc. Przekroczenie poziomu 200 mikrogramów oznacza konieczność ostrzegania mieszkańców, a 300 mikrogramów to już stan alarmowy. Wielokrotnie przekroczenia norm odnotowano w niedzielę i poniedziałek na większości obszaru woj. śląskiego.

W opublikowanej w poniedziałek prognozie stanu jakości powietrza, obejmującej poniedziałek i wtorek, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach podał, że jakość powietrza na większości obszaru woj. śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie "bardzo zła" w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej, w środkowej części województwa, Kotlinie Żywieckiej oraz w Częstochowie i Bielsku-Białej - na całym tym obszarze poziom alarmowy stężenia pyłu zawieszonego PM10 (300 mikrogramów na m sześc.) może być przekroczony. Nieco lepiej będzie w północnej części województwa, gdzie jakość powietrza oceniona została jako "zła", co oznacza, że przekroczenia norm są mniejsze.

W związku z alarmem smogowym służby kryzysowe zalecają unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu.

Samorządowcy z Rybnika zaapelowali też do mieszkańców, by przynajmniej na czas przekroczeń poziomu alarmowego ograniczyli spalanie paliw złej jakości, jak muły i miały węglowe, oraz w miarę możliwości korzystali z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy - jeśli w gospodarstwie domowym są alternatywne źródła ciepła. Inna prośba dotyczy niepalenia w kominkach, jeżeli nie są one jedynym źródłem ogrzewania mieszkań. Obowiązuje również bezwzględny zakaz spalania odpadów w paleniskach domowych.

Jak wskazują przedstawiciele Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (pomysłodawca akcji społecznej "Wyjście Smoga") oraz Polskiego Alarmu Smogowego, Rybnik od lat jest w czołówce w polskich i europejskich niechlubnych rankingów zanieczyszczeń powietrza. "Katastrofalna sytuacja wynika przede wszystkim ze sposobu ogrzewania domów przez samych rybniczan. Wskazuje na to silny wzrost stężeń w miesiącach grzewczych, czyli od października do marca. Główną przyczyną zanieczyszczeń jest spalanie niskiej jakości węgla (muł, flot) i nierzadko także śmieci w niewydajnych kotłach i piecach domowych" - podali w poniedziałek przedstawiciele obu instytucji.

Smogowi sprzyjają warunki meteorologiczne, utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, w sytuacji wzmożonej emisji pyłów z sektora bytowo-komunalnego. W poniedziałek, podobnie jak w niedzielę, w woj. śląskim jest blisko 10-stopniowy mróz, przy niemal bezwietrznej pogodzie. Centralna i południowa część woj. śląskiego to miejsca, gdzie szczególnie zimą oddycha się bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Przyczyną jest głównie smog, efekt przede wszystkim tzw. niskiej emisji.

Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są na stronie internetowej http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/. Dane pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza - w woj. śląskim jest ich najwięcej w Polsce. Na stronie internetowej Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Katowicach zamieszczane są również dane z prowadzonych pomiarów manualnych i pasywnych, które ukazują się z opóźnieniem, wynikającym z wykonywania analiz laboratoryjnych. Poza bieżącymi wynikami badań jakości powietrza, w zakładce System Prognoz Jakości Powietrza: http://spjp.katowice.pios.gov.pl/ podawana jest informacja o przewidywanej jakości powietrza na kolejną dobę - tzw. krótkoterminowa prognoza zanieczyszczeń.

Można również pobrać aplikację na urządzenia mobilne "SmokSmog", dzięki której po wybraniu lokalizacji poznajemy aktualny stan zanieczyszczenia powietrza. Aplikacja jest dostępna pod adresem http://smoksmog.malopolska.pl/.

Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren. Z powodu smogu osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegmę, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Smog nie odpuszcza, prognozy są złe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!