Smog trzyma się mocno

Smog trzyma się mocno
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 2029 r. ma być realizowany rządowy program Czyste Powietrze. Bez zmiany prawa i zasad finansowania działań antysmogowych będziemy ograniczać smog, ale się go nie pozbędziemy. I to pomimo wydania wielu miliardów złotych.

  • Na globalnej mapie jakości powietrza Polska jest na 73. pozycji. Gorsze powietrze mają  m.in. kraje Afryki Subsaharyjskiej, ale także Indie, Pakistan, Brazylia, RPA, Arabia Saudyjska i Chiny.
  • Z raportu WHO z 2018 r. wynika, że aż 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. W podobnym raporcie WHO z 2016 r. polskich miast było 33.
  • We wrześniu 2018 r. ruszył rządowy program Czyste Powietrze, którego realizacja potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Koszt programu to 103 miliardy złotych.

Ostatni raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 r. mówi, że zanieczyszczone powietrze jest co roku przyczyną prawie 7 mln ofiar śmiertelnych na świecie, 500 tys. w Europie i ok. 48 tys. w Polsce. Statystyka nie obejmuje osób ciężko i przewlekle chorych z powodu zanieczyszczonego powietrza.

Wymowę raportu WHO wzmacnia dokument Panelu Klimatycznego (IPCC) przygotowany w ramach Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), która była organizatorem konferencji COP24 w Katowicach w grudniu 2018 r., oraz raport Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych (UNECE). Autorzy tych opracowań policzyli koszty zaniechań w walce z zanieczyszczeniem powietrza od strony makroekonomicznej; wiemy, ile kosztował system ochrony zdrowia i ile płacą pracodawcy z powodu absencji chorobowych pracowników spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem.

Nieprzejrzyste statystyki

Na globalnej mapie jakości powietrza Polska jest na 73. pozycji. Gorsze powietrze mają m.in. kraje Afryki Subsaharyjskiej, ale także Indie, Pakistan, Brazylia, RPA, Arabia Saudyjska i Chiny. W przypadku państw subsaharyjskich jest to spowodowane głównie pyleniem naturalnym z Sahary, a nie działalnością człowieka. W przypadku krajów wysoko uprzemysłowionych za niską jakość powietrza odpowiada człowiek.

Z raportu WHO z 2018 r. wynika, że aż 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. W podobnym raporcie WHO z 2016 r. polskich miast było 33...

- Ten wzrost wynika z tego, że poprawił się u nas system monitorowania jakości powietrza. Objęto pomiarem kolejne miasta i dzięki temu pojawiła się informacja o poziomie zanieczyszczeń w kolejnych lokalizacjach, w których zainstalowano monitoring powietrza, a system ONZ bazuje na statystyce publicznej i danych agregowanych i przekazywanych przez GIOŚ - wyjaśnia Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Network Poland.

Zwraca uwagę, że gdybyśmy objęli systemem monitoringu wszystkie 45 krajowych uzdrowisk i kilkadziesiąt innych miast, to ta lista mogłaby być dużo dłuższa. Gdybyśmy natomiast nasycili równie gęstą siecią monitoringu takie kraje jak Mołdawia, Ukraina, Białoruś czy Rosja, to na pewno Polska na tej liście tak źle by nie wyglądała. Jak widać, nie zawsze wnioski formułowane z wykorzystaniem danych statystycznych i zestawień oddają pełny i prawdziwy obraz sytuacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Smog trzyma się mocno

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!