XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Sosnowiec chce zakazać spalania węgla w domowych piecach

  • Dariusz Ciepiela
  • Opublikowano: 19 marca 2019 - 15:52 | Zaktualizowano: 19 marca 2019 - 18:57
- Chcemy wprowadzić zakaz spalania węgla w indywidualnych domach. Tak w Polsce są skonstruowane przepisy, że to wojewódzka uchwala antysmogowa może wprowadzić taki zakaz. Wystąpimy więc do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o wprowadzenie zakazu palenia węglem w gospodarstwach indywidualnych – mówi Portalsamorzadowy.pl Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jak wyjaśnia prezydent, to będzie petycja w formie uchwały sosnowieckiej Rady Miejskiej skierowana do Urzędu Marszałkowskiego.

- Urząd Marszałkowski musi nad tym pracować, ponieważ to on jest jedyną instytucją władną do wniesienia propozycji takich zapisów do uchwały antysmogowej – dodaje Arkadiusz Chęciński.

Jak zapowiada, odpowiednia uchwala Rady Miejskiej w Sosnowcu może zostać przyjęta nawet w kwietniu 2019 r.

W Sosnowcu jest obecnie kilkanaście tysięcy domowych pieców, w których korzysta się z węgla.

Przypomnijmy, że z podobne propozycje już wdrożono w kilku miastach w Polsce.

Od 1 września 2019 roku w Krakowie wejdzie w życie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Od września 2019 r. krakowska straż miejska będzie wystawiała mandaty o wysokości 500 zł za palenie w piecach węglem i drewnem lub kierowała sprawy do sądu. Zakaz dotyczy również palenia drewnem w domowych kominkach.

W instalacjach spalania paliw dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego.

Warto przypomnieć, że obecnie w Sosnowcu nie ma żadnej kopalni węgla, a w mieście jest dwóch dostawców ciepła sieciowego: Tauron Ciepło i Dalkia.

Jednak przyłączanie mieszkańców do sieci idzie opornie. Przykładem może być modernizacja w centrum miasta, którą przeprowadzono. W 2018 r. przeprowadzono remont ul. Modrzejowskiej a Tauron Ciepło wybudował sieć ciepłowniczą. Na kilkadziesiąt budynków przy tej ulicy zaledwie kilka podłączyło się do sieci ciepłowniczej.

Czytaj więcej: - Powinien zostać wprowadzony przymus podłączania budynków do ciepła systemowego lub gazu ziemnego, jeżeli w najbliższym położeniu budynków przebiegają takie sieci. Podobne rozwiązanie funkcjonuje np. w przypadku sieci wodociągowej - mówi WNP.pl Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!