XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Spadek przemysłowych emisji CO2 o ponad 11 proc. w Unii Europejskiej

Spadek przemysłowych emisji CO2 o ponad 11 proc. w Unii Europejskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na skutek kryzysu europejskie firmy wyemitowały w 2009 r. o 11,6 proc. mniej CO2 niż rok wcześniej - wynika z podsumowania opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską. Chodzi o zakłady przemysłowe włączone do unijnego systemu handlu emisjami (ETS).

Unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard uznała, że w obliczu spowolnienia gospodarczego taki rezultat nie jest niespodzianką. Wskazała jednocześnie, że mniejsze emisje oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na dodatkowe uprawnienia, a co za tym idzie - spadek ich ceny. Ponadto, ponieważ firmy mieszczą się w przyznanych im limitach, nie ma zachęty do inwestycji w przyjazne środowisku technologie, co jest celem unijnego systemu handlu emisjami.

"Rynek uprawnień powinien być siłą napędową inwestycji w technologie niskowęglowe. Musimy zdać sobie sprawę, że z powodu kryzysu zredukowanie emisji stało się nagle łatwe, co jest dobrą rzeczą. Ale niestety to oznacza też, że europejski przemysł nie zainwestował tyle, ile planował, w innowacje, co może zaszkodzić w przyszłości naszych zdolnościom do konkurowania na rynkach" - powiedziała komisarz.

Także polskie zakłady ograniczyły w zeszłym roku emisję: z 204 do niecałych 191 mln ton. Tym samym zmieściły się w przyznanym za darmo zeszłorocznym limicie wynoszącym niecałe 201 mln ton. Liczba polskich zakładów uczestniczących w ETS wyniosła 932.

W sumie unijne zakłady uczestniczące w ETS wyemitowały 1,873 mld ton CO2.

Unijny system rozdziału limitów emisji (tzw. kwot) i handlu nimi działa od 2005 roku i ma się przyczynić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Idea jest prosta: kto zanieczyszcza środowisko ponad przyznany limit, musi kupić dodatkową kwotę na wolnym rynku albo zmienić technologię i dzięki temu ograniczyć emisję CO2. ETS obejmuje przedsiębiorstwa z branży energetycznej, metalurgicznej, produkcji szkła, cementu i papieru; dołączone do niego zostanie także lotnictwo.

W kwietniu w całości i bez żadnych poprawek Komisja Europejska zatwierdziła polski plan rozdziału uprawnień do emisji CO2, zgodnie z którym polskie przedsiębiorstwa mają prawo do emisji 208,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spadek przemysłowych emisji CO2 o ponad 11 proc. w Unii Europejskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!