Spalarnia dla aglomeracji może być mniejsza niż zakładano

Spalarnia dla aglomeracji może być mniejsza niż zakładano
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spalarnia odpadów dla aglomeracji katowickiej powinna mieć wydajność rzędu 260-280 tys. ton, a nie - jak wcześniej zakładano - ok. 500 tys. ton. To wniosek ekspertów, do których zwróciły się w tej sprawie miasta tworzące Metropolię Silesia.

Projekt, którego realizacja ma rozwiązać problem gospodarki odpadami w regionie, prowadzi zrzeszający 14 miast Śląska i Zagłębia Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM).

Wcześniejszy przygotowany w GZM projekt zakładał budowę instalacji o wydajności ok. 500 tys. ton, która miała zostać sfinansowana przede wszystkim ze środków unijnych. Projekt upadł, ponieważ nie udało się z sukcesem zakończyć wszystkich związanych z tym procedur. Wiosną nowe władze Związku postanowiły realizować projekt w inny sposób - ze środków prywatnego inwestora.

Aby przedsięwzięcie przeprowadzić sensownie, samorządowcy postanowili uaktualnić dane o powstających w aglomeracji odpadach. Było to potrzebne m.in. dlatego, że od poprzednich analiz z 2008 r. gminy sporo zainwestowały np. w instalacje przetwórcze. Od przyszłego roku wejdzie też w życie nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Opracowanie raportu GZM zlecił Instytutowi Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Ze wstępnych danych wynika m.in., że w przyszłości ilość wytwarzanych w aglomeracji odpadów będzie spadać. Obecnie na tym terenie powstaje ponad 700 tys. ton śmieci rocznie - 376 kg na mieszkańca rocznie.

W 2015 r. w aglomeracji ma powstawać ok. 635 tys. ton, a w 2020 r. - ok. 550 tys. ton odpadów. Te wielkości wskazują, że - po eliminacji odpadów nadających się do przetworzenia - ekonomicznie uzasadniona będzie budowa spalarni o wydajności rzędu 260-280 tys. ton.

Według informacji rzecznika GZM Krzysztofa Mejera, wyniki raportu Instytutu w grudniu mają zostać przedstawione tworzącym Związek miastom oraz marszałkowi woj. śląskiego. Budowa spalarni musi bowiem znaleźć się w koordynowanym przez marszałka planie gospodarki odpadami dla woj. śląskiego.

"Czego nie będzie w planie, nie będzie można realizować" - wskazał Mejer. Jednocześnie Związek będzie analizował, jaka formuła prawna budowy i późniejszej eksploatacji będzie korzystniejsza dla gmin Metropolii. Pod uwagę brane są partnerstwo publiczno-prywatne oraz system koncesyjny. W obu przypadkach koszty budowy ponosi prywatny inwestor.

Związek zapowiada, że przed ostateczną decyzją o budowie przeprowadzone zostaną profesjonalne konsultacje społeczne. Nie ma na razie decyzji o lokalizacji. Wstępnie zainteresowane tą inwestycją są m.in. Mysłowice i Chorzów. Przed wyborem lokalizacji konieczne jest przygotowanie nowego studium wykonalności projektu i uzyskanie decyzji środowiskowej.

Budowę w regionie instalacji spalania śmieci wymuszają unijne normy. Jeżeli Polska nie zmniejszy ilości trafiających na składowiska odpadów o połowę (wobec stanu z połowy lat 90.), od 2013 r. UE może nałożyć na kraj kary sięgające 250 tys. euro dziennie. Oprócz budowy zakładów utylizacji konieczne jest także stworzenie systemu segregacji śmieci z prawdziwego zdarzenia. Do spalarni powinny trafiać niemal wyłącznie te odpady, które nie nadają się do recyklingu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spalarnia dla aglomeracji może być mniejsza niż zakładano

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!