Spór inwestorów z samorządem o energetykę wiatrową

Spór inwestorów z samorządem o energetykę wiatrową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bezzasadne blokowanie wydawania pozwoleń na budowę siłowni wiatrowych zarzucają samorządowi kujawsko-pomorskiemu przedsiębiorcy. "Popieramy budowę wiatraków, ale muszą być zgodne z określonymi przez nas warunkami" - zapewnia marszałek województwa.

Inwestorzy branżowi, zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej, zarzucają władzom województwa kujawsko-pomorskiego "odgórne, niezależne od obowiązujących przepisów, a także wbrew woli lokalnych społeczności, blokowanie projektów". "Pan marszałek podpisał się pod ulotką kolportowaną na terenie województwa przez przeciwników elektrowni wiatrowych, w której życzył powodzenia w walce z wiatrakami, dając swoje poparcie. Czy tak powinien zachowywać się urzędnik państwowy?" - zarzucił w rozesłanym do mediów komunikacie Janusz Berger z Investment Protection Agency, firmy zajmującej się ochroną inwestycji i mediacjami.

Całbecki odrzuca te argumenty i podkreśla, że władze samorządowe "nie są przeciwne wiatrakom, a województwo kujawsko-pomorskie jest najbardziej zaawansowanym województwem, jeśli chodzi o inwestycje w energię wiatrową".

"Jednak w rozwoju i planowaniu inwestycji samorząd i marszałek są zobowiązani stać na straży zrównoważonego rozwoju, który służy poprawie jakości życia mieszkańców, a nie tę jakość pogarsza. Dlatego wprowadziliśmy zalecenia dotyczące lokowania elektrowni wiatrowych i zwracamy uwagę na długofalowy wpływ takich inwestycji na rozwój gospodarczy lub jego ograniczenia, zdrowie ludzi oraz zwierząt, konsekwencje infrastrukturalne itp." - powiedział w poniedziałek PAP marszałek Całbecki.

Marszałek przyznał, że "pod wpływem licznych protestów i licznych głosów sprzeciwu" władze samorządowe zamroziły wydawanie decyzji, "jeśli są sprzeczne z tymczasowymi założeniami". Zaznaczył jednocześnie, że zdaje sobie sprawę, iż stanowisko zarządu województwa w sprawie warunków lokalizacji nowych wiatraków "nie do końca jest podstawą prawną", ale brak szczegółowych przepisów w tej dziedzinie.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w woj. kujawsko-pomorskim istnieją obecnie 174 elektrownie wiatrowe o mocy ok. 190 MW. Z takim potencjałem region zajmuje trzecie miejsce w kraju, za Zachodniopomorskiem (456 MW) i Wielkopolsce (220 MW).

W 2011 roku zarząd województwa zdecydował się na określenie kryteriów, jakie powinny spełniać projektowane instalacje energetyki wiatrowej. Uzasadniono to tym, że elektrownie wiatrowe "budowane są na terenach atrakcyjnych turystycznie i krajobrazowo, o rozdrobnionej strukturze osadniczej".

"Wymogi prawne dotyczące ich lokalizacji (tylko na podstawie pomiaru poziomu hałasu) są nieadekwatne do specyfiki tych instalacji i nie uwzględniają m.in. ochrony krajobrazu. W związku z tym, dla ochrony cennych walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz dla ochrony zdrowia ludności, w województwie kujawsko-pomorskim staramy się właściwie ukierunkować rozwój energetyki wiatrowej" - podkreślił zarząd województwa w ogłoszonym w maju dokumencie.

Do obszarów, które powinny być wyłączone z lokalizacji elektrowni wiatrowych, zaliczono: obszary cenne przyrodniczo, krajobrazowo i gospodarczo, strefy buforowe do ochrony tras przelotów ptaków w kilkukilometrowych pasach wzdłuż Wisły, Brdy, Drwęcy, Noteci i Kanału Bydgoskiego.

Na pozostałym obszarze województwa dopuszczono rozwój energetyki wiatrowej przy zachowaniu ograniczeń indywidualnych: odległości określonej przez tzw. promień upadku elektrowni wiatrowej (wysokość masztu elektrowni wiatrowej + długość jednej łopaty śmigła) od linii kolejowych, dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych oraz od linii elektroenergetycznych wysokich napięć. Maszty powinny także być oddalone o co najmniej 1000 m od budynków mieszkalnych, w tym budynków mieszkalnych w zabudowie zagrodowej.

"Alternatywą dla energetyki wiatrowej mogą być instalacje oparte o biomasę, biogaz i hydroenergetykę. Dobrze rozwinięte rolnictwo oraz potencjał rzeki Wisły daję duże możliwości rozwoju tego typu +zielonej energii+" - oceniły władze samorządowe województwa kujawsko-pomorskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór inwestorów z samorządem o energetykę wiatrową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!