Spór o operatorów przesyłowych: PSE Operator trafi do MG?

Spór o operatorów przesyłowych: PSE Operator trafi do MG?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wtorek rząd może zdecydować o podziale nadzoru nad operatorami przesyłowymi energii między resorty skarbu i gospodarki. PSE Operator może przejść pod nadzór ministerstwa gospodarki - powiedział we wtorek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Chodzi o kwestię nadzoru nad operatorami systemów przesyłowych: gazu - Gaz-Systemem oraz energii elektrycznej - PSE Operatorem. W projekcie nowelizacji Prawa energetycznego MG chciało przejęcia nadzoru nad wszystkimi operatorami, co wywołało opór resortu skarbu. Projekt ustawy trafił pod obrady rządu 17 marca.

"Jeśli chodzi o zmiany w zakresie sektora energetycznego, to dzisiaj będzie prawdopodobnie przyjęte na Radzie Ministrów Prawo energetyczne i po tych decyzjach będziemy mogli powiedzieć, jakie rozwiązania zostały przyjęte" - poinformował.

W kwietniu w rozmowie z PAP wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska przyznała, że sprawa przyjęcia przez rząd proponowanej przez MG nowelizacji przedłuża się m.in. z powodu sporu z resortem skarbu o przejęcie nadzoru na operatorami.

"W moim przekonaniu mogą być decyzje dotyczące przesunięcia PSE Operatora pod nadzór ministerstwa gospodarki, aby w pełni zapewnić realizację unbundlingu (rozdział własnościowy wytwarzania i przesyłu energii - PAP)" - powiedział we wtorek przed posiedzeniem rządu Pawlak.

"Natomiast sektor gazowy i paliwowy pozostanie pod wyłączną decyzją ministerstwa skarbu, a więc będzie działał w formule skonsolidowanej" - dodał. Zastrzegł jednocześnie, że ustalenia te mogą się jeszcze zmienić.

Chodzi m.in. o połączenie spółki zarządzającej zapasami paliw gotowych OLPP oraz PERN-u, który transportuje i magazynuje ropę naftową.

Tydzień temu wiceminister skarbu Krzysztof Żuk zapowiedział, że połączenie OLPP i PERN powinno być zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Pawlak pytany o komentarz w tej sprawie, odparł, że "te działania są prowadzone przez ministerstwo skarbu w ramach strategii dla sektora paliw płynnych".

"Możliwe są różne rozwiązania, polegające na tym, by utrzymać specjalizację firm (OLPP i PERN - PAP), bo wtedy łatwiej jest monitorować koszty, ale możliwe jest też takie rozwiązanie, że firmy są połączone i wyraźnie mają wyodrębnione segmenty działalności" - dodał wicepremier.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!