Spór PO i PSL o elektrownie jądrowe

Spór PO i PSL o elektrownie jądrowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Donald Tusk chce szybko budować elektrownie jądrowe. A Waldemar Pawlak chce, by za ich budowę odpowiadał Krzysztof Żmijewski, na którego z kolei nie chce się zgodzić premier.

Platforma i PSL nie mogą się dogadać. Premier Tusk uważa, że budowa elektrowni jądrowej powinna być najważniejsza. A Pawlak, wicepremier i minister gospodarki woli postawić na oszczędzanie prądu i odnawialne źródła energii - np. z biogazu produkowanego z kukurydzy - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

13 stycznia pod naciskiem premiera rząd przyjął uchwałę o rozwoju w Polsce energetyki jądrowej. Trzeba jednak zmienić mnóstwo ustaw, wybrać miejsce na elektrownię, przekonać lokalną społeczność. Czasu jest mało. Zdaniem większości ekspertów 2020 r. to bardzo ambitny termin. Bardziej realny jest 2023 lub 2025.

Dlatego budowę elektrowni ma koordynować specjalny rządowy pełnomocnik.Po posiedzeniu rządu 13 stycznia Waldemar Pawlak obiecał, że pełnomocnik będzie powołany w ciągu kilku dni. Nie ma go do dziś - przypomina "GW".

W lutym Pawlak zaproponował prof. Krzysztofa Żmijewskiego. To ekspert w dziedzinie energetyki, wykłada na Politechnice Warszawskiej, był prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych (państwowej firmy zawiadującej sieciami energetycznymi).

Ze Żmijewskim jest jednak problem. Jak usłyszała "GW" z kilku rządowych źródeł, Tusk jest mu przeciwny, bo Żmijewski uchodzi za przeciwnika energetyki jądrowej. Do dziś nie podpisał jego nominacji.

- Mógłbym zostać pełnomocnikiem, ale pod warunkiem że odpowiadałbym także za efektywność energetyczną (oszczędzanie prądu) oraz politykę klimatyczną - mówi "Gazecie" sam Żmijewski. - To nieprawda, że jestem całkowicie przeciwny energetyce jądrowej, ale uważam, że nie można podchodzić do tego na hura. W każdym razie oszczędzanie energii powinno być priorytetem.

PO i naukowcy mają swojego kandydata - Tomasza Jackowskiego, fizyka jądrowego, wicedyrektora departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Gospodarki. Jackowski to zwolennik wykorzystania atomu, członek PO. Apetyt na to stanowisko ma też wiceminister gospodarki i poseł PO Adam Szejnfeld. Ale na nich nie zgadza się Pawlak. - Chce mieć człowieka, który ma podobne do niego poglądy i któremu by ufał - mówi dziennikowi informator z resortu gospodarki.

Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski powiedział "Gazecie", że Tusk z Pawlakiem mają w najbliższych dniach rozmawiać o tej sprawie. - Także o Żmijewskim. Umówili się, że znajdą kandydata, który zagwarantuje, że przygotowanie i realizacja projektu energetyki jądrowej będą przebiegały w Polsce szybko - mówi Arabski.

- Prof. Żmijewski jest sprawnym ekspertem, który ma szerokie europejskie spojrzenie. Potrzebujemy osoby o zdrowym dystansie, która nie będzie nakręcona na atomówki i będzie potrafiła przygotować rozsądny masterplan - mówi "Gazecie" Waldemar Pawlak. - Ale jeśli premier nie będzie chciał tego kandydata, nie zmuszę go, żeby podpisał nominację.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór PO i PSL o elektrownie jądrowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!