XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sprawa związkowców z MPEC do ponownego rozpoznania

Sprawa związkowców z MPEC do ponownego rozpoznania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sprawa szefów związków zawodowych działających w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Olsztynie znów trafi na wokandę - zdecydował w czwartek sąd. Związkowcy odpowiadają za domaganie się premii dla załogi bez wypowiedzenia porozumienia płacowego.

Sąd Okręgowy w Olsztynie, który rozpoznawał apelację, uznał, że sąd rejonowy nie dość wnikliwie rozważył wszelkie aspekty tej sprawy. Chodziło o to, że zanim związkowcy weszli w spór zbiorowy z pracodawcą, korzystali z pomocy prawnej radcy pracującego dla NSZZ "Solidarność".

"W uzasadnieniu wyroku brak jest ustaleń co do tego, czy oskarżeni działali w błędzie co do prawa" - powiedziała sędzia Danuta Hryniewicz i dodała, że chodzi o wyjaśnienie, czy każdy z oskarżonych w czasie prowadzenia sporu z pracodawcą "miał świadomość co do prawności lub bezprawności swoich działań".

Związkowcy z olsztyńskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w maju 2012 roku weszli w spór zbiorowy z pracodawcą. Do końca listopada działacze wszystkich związków w tym przedsiębiorstwie, tj. NSZZ "Solidarność", NSZZ "Solidarność 80", Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego oraz Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników, domagali się wypłaty premii regulaminowej za maj i sierpień w wysokości 20 proc. Ponieważ w tym czasie w mieście rozpoczęto dyskusję o budowie nowego kombinatu cieplnego, związkowcy prosili też o gwarancje zatrudnienia dla załogi. Efektem sporu było oflagowanie zakładu.

Kierownictwo MPEC uznało, że wywieszenie flag godzi w wizerunek firmy i zawiadomiło prokuraturę o działaniach związkowców. Śledczy po zbadaniu sprawy uznali, że związkowcy złamali prawo, ponieważ przed wejściem w spór zbiorowy nie wypowiedzieli pracodawcy porozumienia płacowego. Sprawa trafiła do sądu a ten w grudniu uniewinnił związkowców. Apelację złożyła prokuratura.

Oskarżeni związkowcy nie przyszli w czwartek do sądu. Przyszedł za to szef warmińsko-mazurskiej Solidarności Józef Dziki i kilku innych działaczy związkowych.

"Ta sprawa pokazuje, jak daleko pracodawca nie szanuje załogi, jak złe ma z nią relacje. To przykład złośliwości pracodawcy i jego braku porozumienia z ludźmi, nigdzie w Polsce o podobnym sporze nie słyszałem" - powiedział PAP Dziki.

"Moim zdaniem szkoda pieniędzy podatników na tak błahą sprawę. Przecież ci ludzie nic nie ukradli, nikogo nie skrzywdzili" - mówiła działaczka dawnej opozycji Anna Niszczak.

Adwokat oskarżonych Józef Lubieniecki podkreślił, że działali oni "w ramach statutu swoich organizacji".

"Oni nie walczyli o nic dla siebie, upominali się o prawa załogi zakładu. Przecież taka jest rola związkowca" - powiedział PAP Lubieniecki i dodał, że w ponownym procesie nadal będzie zabiegał o uniewinnienie związkowców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sprawa związkowców z MPEC do ponownego rozpoznania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!