Steinhoff: UE wydaje duże pieniądze na likwidację swojej gospodarki

Steinhoff: UE wydaje duże pieniądze na likwidację swojej gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kraje UE wydają duże pieniądze, poprzez redukcję emisji CO2 i rozwój OZE, na ograniczenie konkurencyjności swojej gospodarki - mówił Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

- Gdybyśmy doszli do wniosku, że niekwestionowane jest to, co wynika z badań naukowych a dotyczy relacji emisji CO2 i ocieplenia klimatu i racjonalnie podejmowalibyśmy działania zmierzające do ograniczenia emisji, to każdy Polak i każdy Europejczyk byłby w stanie zapłacić za to określoną sumę pieniędzy. Tak by się stało przy jednym założeniu – że ta określona suma pieniędzy wydana zostanie na faktyczną redukcję emisji CO2, a nie na utrącenie własnej gospodarki. A mamy do czynienia z sytuacją, że za własne pieniądze – i to wyjątkowo duże pieniądze, które musimy wydać na redukcję emisji CO2 oraz na wprowadzenie do miksu energetycznego OZE - w istotnej mierze ograniczamy konkurencyjność swojej gospodarki – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

UE przygotowuje się do zawarcia umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi. W ocenie Janusza Steinhoffa ta umowa może przynieść duże korzyści ekonomiczne dla państw unijnych, ale pod ważnym warunkiem.

- Tak może być tylko wówczas, gdyby oba kontynenty przyjmą wspólne standardy środowiskowe. Nie wyobrażam sobie, aby UE mogła skutecznie konkurować ze Stanami Zjednoczonymi w różnych dziedzinach gospodarki bez wspólnych standardów środowiskowych – podkreśla Janusz Steinhoff.

Wskazuje, że trzeba bardzo ostrożnie wprowadzać nowe mechanizmy mające doprowadzić do redukcji emisji CO2, nie można tego robić nie oglądając się co robi w tym zakresie reszta świata.

- Myślenie w kategoriach, które były powszechne kilka lat temu, że przy każdej elektrowni zbudujemy sobie CCS, było absurdalne. Nigdzie na świecie w warunkach przemysłowych taka instalacja nie pracuje. Proces wychwytywania CO2 ze spalin jest procesem wyjątkowo energochłonnym, co oznacza, że tę ilość energii, którą uzyskamy poprzez wzrost sprawności wytwarzania energii, część stracimy na wychwytywanie CO2 – dodaje Janusz Steinhoff.

W jego ocenie zamiast forsować nieskuteczne ale kosztowne pomysły trzeba poważne pieniądze przeznaczać na badania naukowe, szczególnie te o charakterze półtechnicznym , które pozwolą nam w konsekwencji ograniczyć emisje CO2.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Steinhoff: UE wydaje duże pieniądze na likwidację swojej gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!