XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Studenci z Częstochowy uzyskali czystą energię

Studenci z Częstochowy uzyskali czystą energię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energię elektryczną można wyprodukować właściwie z każdej substancji organicznej i to w sposób czysty ekologicznie - udowodnili dwaj studenci (a od poniedziałku absolwenci) Politechniki Częstochowskiej.

Praca magistersko-inżynierska była na tyle skomplikowana i wymagała długich godzin spędzonych w laboratorium, że władze wydziału zgodziły się, aby pracowało nad nią wspólnie dwóch studentów: Andrzej Kacprzak i Marcin Kratofil - pisze "Gazeta Wyborcza" w częstochowskim dodatku.

- W swojej prawie 30-letniej karierze naukowej po raz pierwszy spotykam się z takim zapałem, poświęceniem i pracowitością studentów - podkreśla dr hab. prof. Politechniki Zbigniew Bis, kierownik Katedry Inżynierii Energii na Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska. - Ale i efekt tej pracy jest imponujący. Udowodnili, że można uzyskać energię elektryczną i ciepło w całkowitej zgodzie z naturą.

Absolwenci politechniki zajęli się ogniwami paliwowymi. To rodzaj baterii, zasilanej odpowiednim paliwem, która dostarcza energii w sposób zeroemisyjny. - Na świecie pracuje się nad tego typu ogniwami, ale paliwem jest dla nich wodór, a wytworzenie go nie jest już tak czyste - mówi prof. Bis. - Do tego sprawność urządzenia z wykorzystaniem takiego paliwa sięga 40-60 procent. W naszym pomyśle osiąga 80 procent.

Nowość polega na użyciu jako paliwa tzw. biowęgla, czy ściślej biokarbonu. Ten z kolei uzyskiwany jest w procesie biochemicznym, bez spalania. - Jako materiał wykorzystywane może być wszystko, co ma pochodzenie organiczne: słoma, trociny, resztki roślinne a nawet zwykłe śmieci po oddzieleniu od nich metali i plastików - tłumaczy "Gazecie Wyborczej" Andrzej Kacprzak. - Po odpowiednich procesach otrzymujemy proszek, który jest czystym węglem.

Studenci dysponowali kilkunastoma rodzajami takiego właśnie węgla i podjęli próby zastosowania go w ogniwie paliwowym. Powiodło się: udało im się otrzymaną z ogniwa energią napędzić dwa maleńkie wiatraczki. - Kiedy opowiedziałem o tym znajomemu w Japonii, który także pracuje nad ekologiczną energią, po pierwsze był zaskoczony, po drugie zapytał na jakim etapie jesteśmy z patentem - opowiada Zbigniew Bis.

Przyznaje, że praca studentów będzie kontynuowana w politechnice, bo dopiero zrobiono pierwszy, ale bardzo znaczący krok.

- Wyobraźmy sobie wieś, w której funkcjonuje przetwarzanie biomasy w węgiel, rolnicy zwożą tam słomę, trociny, czy odpadki i zaopatrują się w uzyskane z tego paliwo - objaśnia Marcin Kratofil. - Później w swoim gospodarstwie zasilają ogniwa i mają tanią energię. Ekologiczną i odnawialną. Uzyskują także ciepło. Mogą stać się samowystarczalni.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Studenci z Częstochowy uzyskali czystą energię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!