XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Światowe emisje CO2 dobiły w 2010 r. do rekordowych 10 mld ton

Światowe emisje CO2 dobiły w 2010 r. do rekordowych 10 mld ton
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spalanie paliw kopalnych, produkcja cementu, wylesianie i inne rodzaje aktywności ludzi spowodowały w 2010 r. wyrzucenie do atmosfery rekordowych 10 mld ton czystego węgla - wynika z wyliczeń międzynarodowego zespołu badaczy publikujących na łamach "Nature Climate Change".

Jednocześnie donoszą oni, że emisje dwutlenku węgla (CO2) ze spalania paliw kopalnych na świecie wzrosły w ostatnich 20 latach aż o 49 proc. Wyniki analiz, wykonanych w ramach Global Carbon Project pokazują też, że emisje CO2 ze spalania węgla, ropy i innych paliw kopalnych w samym 2010 r. wzrosły o 5,9 proc., zaś od roku 1990 o 49 proc.

Rok 1990 pojawia się w tym kontekście jako szczególny punkt odniesienia - zgodnie z Protokołem z Kioto kraje uprzemysłowione mają ograniczyć do 2012 r. ogólną emisję gazów cieplarnianych o 5,2 proc. w porównaniu właśnie z rokiem 1990.

W pierwszej dekadzie XXI w. emisje gazów ze spalania paliw kopalnych wzrastały przeciętnie o 3,1 proc. rocznie - trzy razy więcej, niż w latach 90. Według autorów publikacji, rok 2011 powinien się wpisać w ten trend.

Z emisji gazów, które powstają w trakcie spalania paliw kopalnych, produkcji cementu, wylesiania i innego rodzaju aktywności ludzi, w samym 2010 r. do atmosfery trafiło 10 mld ton czystego węgla (inaczej - 36,7 mld ton dwutlenku węgla) - wyliczyli badacze. Połowa pozostała w atmosferze, w której stężenie dwutlenku węgla osiągnęło już wartość niemal 390 cząsteczek CO2 na milion "cząsteczek powietrza". Pozostałą część pochłonęły oceany i inne akweny.

W latach 2008-2009 emisje chwilowo przystopowały za sprawą globalnego kryzysu finansowego. Natomiast za ubiegłoroczny, duży wzrost emisji odpowiadają zarówno kraje o gospodarkach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Niektóre kraje bogate kupowały prawa do emisji od krajów rozwijających się.

Największy udział we wzroście globalnych emisji w 2010 r. miały Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, Rosja i Unia Europejska - wynika z opracowania. Natomiast emisje generowane przy okazji handlu dobrami i usługami, jakie wytwarza się w krajach rozwijających się, a konsumuje na Zachodzie - wzrosły z 2,5 proc. w roku 1990 - do 16 proc. w 2010.

"Wielu ludzi widziało w globalnym kryzysie finansowym okazję do odsunięcia globalnej gospodarki z toru stałego i dużego wzrostu emisji. A jednak powrót do tego trendu w roku 2010 sugeruje, że z okazji tej nie skorzystano" - zauważa główny autor analizy, dr Glen Peters z Centre for International Climate and Environmental Research w Norwegii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Światowe emisje CO2 dobiły w 2010 r. do rekordowych 10 mld ton

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!