XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szwecja kupi paliwo jądrowe od Rosji

Szwecja kupi paliwo jądrowe od Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall kupi paliwo jądrowe do elektrowni atomowej w Ringhals pod Goeteborgiem od rosyjskiej spółki Rosatom - podał dziennik "Svenska Dagbladet". Według gazety Szwecja może się uzależnić od rosyjskiej energetyki.

"Rosja traktuje politykę energetyczną jako narzędzie polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa" - twierdzi, cytowany przez poniedziałkowy "Svenska Dagbladet", zastępca ds. badań Szwedzkiej Agencji badań nad Obronnością (FOI) Jakob Hedenskog.

"Svenska Dagbladet" przypomina, że UE próbuje ograniczyć zależność energetyczną od Moskwy. "Unia Europejska chce znaleźć alternatywne źródła energii. Rosja także szuka innych poza ropą i gazem sposobów na eksport energii" - zauważa ekspert FOI.

Według szwedzkiej gazety alternatywą wobec rosyjskiego eksportu energii do UE może być sprzedaż paliwa jądrowego. Jednym z pierwszych unijnych klientów spółki Rosatom będzie szwedzki koncern Vattenfall, który próbną dostawę paliwa do elektrowni w Ringhals ma otrzymać w 2014 roku. Jeśli testy wypadną pomyślnie, kontrakt zacznie obowiązywać najwcześniej od 2020 roku.

Szef działu energii jądrowej w Vattenfall Torbjoern Wahlborg tłumaczył "Svenska Dagbladet", że firma zdecydowała się na współpracę z Rosjanami, aby "zwiększyć liczbę dostawców i wpłynąć w ten sposób na niższą cenę paliwa". Dotychczas paliwo jądrowe pozyskiwano ze Stanów Zjednoczonych (koncern Westinghouse) oraz z Francji (Areva).

Rosyjski państwowy koncern Rosatom na początku lipca wstępnie porozumiał się z fińską firmą Fennovoima w sprawie budowy nowej elektrowni atomowej na półwyspie Hanhikivi nad Bałtykiem.

Ustalono, że umowa o dostarczeniu przez Rosjan reaktora do Hanhikivi 1 ma zostać podpisana do końca 2013 roku. Rosjanom zaproponowano również objęcie 34 proc. udziałów w spółce.

Informacja o chęci współpracy z Rosjanami wywołała debatę w fińskich mediach. Wielu polityków i ekspertów obawia się, że obecność spółki Rosatom w Finlandii będzie mieć polityczne konsekwencje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szwecja kupi paliwo jądrowe od Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!