Szwecja nie wesprze finansowo budowy elektrowni atomowych

Szwecja nie wesprze finansowo budowy elektrowni atomowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd Szwecji nie będzie się angażował finansowo w budowę nowych elektrowni atomowych - powiedziała w rozmowie z PAP szwedzka minister ds. gospodarki i energetyki Maud Oloffson. Podkreśliła, że firmy energetyczne - jeśli chcą - mogą je budować same.

Oloffson powiedziała, że w związku z przyjętym przez UE pakietem klimatycznym, Szwecja zadeklarowała, iż w bilansie energetycznym chce mieć wysoki udział odnawialnych źródeł energii - około 50 proc. "Natomiast jeżeli chodzi o wymianę starych reaktorów na nowe, nie będzie żadnych państwowych subsydiów" - podkreśliła minister.

"Będziemy uważnie przyglądać się każdemu nowemu przedsięwzięciu w zakresie energii jądrowej. Jak najbardziej są one dozwolone. Decyzja w ogóle nie zależy od szwedzkiego rządu, bo nie będzie on w żadnym stopniu zaangażowany w takie przedsięwzięcie. Po prostu pozwalamy na coś takiego, ale nie wyłożymy na to żadnych pieniędzy" - powiedziała Maud Oloffson.

"Jako rząd jasno postawiliśmy sprawę firmom energetycznym, że jeżeli chcą budować nowe elektrownie atomowe, to muszą zapłacić więcej za bezpieczeństwo, ale będą to ściśle komercyjne przedsięwzięcia" - dodała minister. Zaznaczyła, że obecnie wszyscy operatorzy siłowni atomowych w Szwecji chcą budować nowe elektrownie, a rząd dostrzega duży popyt na energię.

Jednak - według niej - Szwecja jest dość mocno uzależniona od energii z siłowni atomowych i elektrowni wodnych, a obecny rząd uważa za ważne zmniejszenie tej zależności poprzez rozwijanie innych źródeł energii.

Obecnie ok. 40 proc. proc. energii elektrycznej w Szwecji pochodzi z elektrowni jądrowych. W kraju tym pracuje obecnie 10 reaktorów jądrowych, uruchomionych w latach 1972-1985. Oznacza to, że 40-letnie licencje na ich użytkowanie wygasną w ciągu 15 lat. Dwa inne reaktory energetyczne zostały już wyłączone.

Wszystkie działające reaktory są konstrukcji koncernu Westinghouse bądź na jego licencji zostały zbudowane przez firmę ASEA. Przedstawiciele Westinghouse deklarowali w rozmowach z PAP, że firma jest zainteresowana budową nowych reaktorów dla Szwecji.

Westinghouse ma również w Szwecji fabrykę paliwa jądrowego, skąd trafia ono do wszystkich jego klientów w regionie, w tym i na Ukrainie.

Zaawansowane są szwedzkie plany budowy ostatecznego miejsca składowania odpadów radioaktywnych. Budowa podziemnego składowiska w Oskarshamm ma ruszyć w 2015 r., a pięć lat później ma być ono gotowe na przyjęcie pierwszych partii odpadów. Po wstrzymaniu projektu Yucca Mountain w Stanach Zjednoczonych, będzie to prawdopodobnie drugie - po Onkalo w Finlandii - takie składowisko na świecie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szwecja nie wesprze finansowo budowy elektrowni atomowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!