XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tauron i PGNiG będą współpracować przy budowie elektrowni na gaz

Tauron i PGNiG będą współpracować przy budowie elektrowni na gaz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa energetyczna Tauron oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) będą współpracować przy budowie zasilanych gazem elektrowni i elektrociepłowni.

W czwartek szefowie obu firm podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Jak poinformował PAP Paweł Gniadek z Taurona, współpraca ma dotyczyć także wytwarzania energii elektrycznej w oparciu m.in. o gaz ziemny oraz obrotu energią.

Na mocy listu spółki rozpoczynają współpracę dotyczącą projektu budowy i eksploatacji zasilanego gazem bloku energetycznego w należącej do Taurona Elektrowni Stalowa Wola oraz poligeneracyjnej elektrowni opartej na zgazowaniu węgla w Kędzierzynie-Koźlu. W tym drugim projekcie współpraca ma dotyczyć szczególnie składowania i przesyłania dwutlenku węgla.

Do 27 listopada zostaną powołane zespoły robocze, których zadaniem będzie analiza potencjalnych projektów oraz przygotowanie koncepcji współdziałania i modelu realizacji tych przedsięwzięć, szczególnie w zakresie technicznym i finansowym.

Według wstępnych założeń, nowy blok energetyczny w Stalowej Woli miałby moc ok. 400 megawatów. W zależności od stopnia wykorzystania jednostki zapotrzebowanie elektrowni na gaz może wynieść do 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Jak wcześniej informowali przedstawiciele grupy Tauron, blok w Stalowej Woli ma powstać w pięć lat. Koszt inwestycji - także wstępnie - szacowany jest na 1,5 mld zł (ok. 800 tys. euro na jeden megawat); to znacznie taniej niż w przypadku bloku węglowego.

Obecnie zainstalowana moc Elektrowni Stalowa Wola to 331 megawatów elektrycznych i 341 termicznych. Elektrownia zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części Polski, na obrzeżu miasta zamieszkałego przez ok. 80 tys. mieszkańców i oddalonego o 70 km od Rzeszowa.

Drugi projekt, w który może zaangażować się PGNiG, to wspólne przedsięwzięcie Południowego Koncernu Energetycznego z grupy Tauron i Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Chodzi o tzw. poligenerację, gdzie produktem wytwarzanym z węgla kamiennego byłby prąd (158 megawatów), ciepło (174 megawaty) i gaz syntezowy dla zakładów, w ilości wystarczającej np. na produkcję 0,5 mln ton metanolu rocznie. Dziś metanol nie jest w Polsce produkowany, a jego roczne zużycie to 320-340 tys. ton, w całości pochodzące z importu. Koszty inwestycji wstępnie szacuje się na 900 mln euro.

Grupa Tauron, do której należą m.in. Południowy Koncern Energetyczny i Południowy Koncern Węglowy, Elektrownia Stalowa Wola oraz spółki dystrybucyjne Enion i EnergiaPro, obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce i prowadzi działalność związaną z poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. W swojej strategii PGNiG zakłada m.in. poszerzenie zakresu działalności np. o wytwarzanie prądu w oparciu o gaz ziemny oraz o obrót energią elektryczną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tauron i PGNiG będą współpracować przy budowie elektrowni na gaz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!