Tauron: presja cenowa na wytwarzanie energii, lekki optymizm w górnictwie

Tauron: presja cenowa na wytwarzanie energii, lekki optymizm w górnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszym kwartale br. grupa Tauron miała znacznie lepsze wyniki finansowe niż rok wcześnie. W pozostałej części 2017 r. będziemy odczuwali presję rynkową w segmencie wytwarzania energii z węgla, spodziewamy się poprawy w wydobyciu węgla - mówi wnp.pl Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Tauron ds. finansów, gość IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Wzrost wyników w pierwszym kwartale 2017 r., w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 r. wynika przede wszystkim ze zdarzeń jednorazowych. Mamy do czynienia z jednym istotnym zdarzeniem jednorazowym, w postaci rozwiązania rezerwy na elektrociepłownię Stalowa Wola w kwocie 190 mln zł. Jednak, gdybyśmy wynik pierwszego kwartału br. oczyścili ze zdarzeń jednorazowych, to wzrost EBITDA wyniósłby 14 proc. - tłumaczy Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Tauron ds. finansów.
 

Do pozostałych zdarzeń, które wpłynęły na poprawę wyników Taurona, należy wzrost ilości dystrybuowanej energii . Ilość dystrybuowanej energii w pierwszym kwartale br. wzrosła o 4,5 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2016. To przyczyniło się do dobrego wyniku w segmencie dystrybucja .

- Segment dystrybucja jest naszym najistotniejszym segmentem z punktu widzenia generowanej EBITDA - podkreśla Marek Wadowski.


Bardzo ważnym czynnikiem był również wzrost wydobycia węgla w pierwszym kwartale 2017 r. o 25 proc., co spowodowało obniżenie jednostkowych kosztów wydobycia, poprawę opłacalności i jednocześnie wzrostów przychodów w tym segmencie.

- Poprawa opłacalności nie doprowadziła jednak do tego, że segment wydobycia ma wynik dodatni , ponieważ nadal generuje on wynik ujemny. Spodziewamy się, że za cały rok 2017 wynik ten będzie dodatni na poziomie EBITDA. Działania, jakie wykonywaliśmy w roku 2016 r. istotnie przyczyniły się do poprawy sytuacji w segmencie wydobycia - dodaje Marek Wadowski. 

Innym, ważnym segmentem jest segment sprzedaży, który odnotował wyniki, po oczyszczeniu o zdarzenia jednorazowe, na poziomie praktycznie takim samym , jak w roku ubiegłym. Było to możliwe pomimo spadku taryfy G (dla gospodarstw domowych) o 5 proc.

- Dzięki wzrostowi sprzedawanej energii zrekompensowaliśmy spadek cen - podkreśla Marek Wadowski.

Pozytywnie na wyniki grupy Tauron wpłynęły również ceny praw majątkowych, które w pierwszym kwartale 2017 r. były na bardzo niskim poziomie. Tauron nie spodziewa się, aby ceny praw majątkowych w takim samym stopniu wpływały na wyniki kolejnych kwartałów.

Spore wyzwania stoją przed segmentem wytwarzania energii.

- Segment wytwarzania na węglu kamiennym w grupie Tauron, jeśli chodzi o generowane wyniki,  jest pod dużą presją.  Po pierwsze, rok 2017 to rok, w którym praktycznie nie mamy darmowych uprawnień do emisji CO2. Mamy do czynienia z presją na wzrost cen węgla. Jak popatrzymy na rynek energii elektrycznej, to zauważymy, że na tym rynku cena jest w miarę stabilna. W efekcie z  jednej strony mamy presję kosztową w postaci cen węgla i CO2 a z drugiej strony w zasadzie jest brak przełożenia presji kosztowej na  rynek energii elektrycznej - podkreśla Marek Wadowski.

To powoduje, że co prawda w pierwszym kwartale br. segment wytwarzania wygenerował wyniki bardzo porównywalne do wyników roku ubiegłego, jednak można się spodziewać, że w dalszym okresie roku będzie to segment w największym stopniu obciążony presją rynkową.

W kolejnym okresie br. poprawić ma się sytuacja obszaru wydobycia węgla.

- Zakładamy, że w kolejnych kwartałach wydobycie będzie wyższe niż w pierwszym kwartale 2017 r. Widzimy, że rynek na węgiel, zarówno w zakresie miałów energetycznych jak i sortymentów grubych i średnich, jest obecnie bardzo dobry z uwagi na warunki atmosferyczne, czyli długą i stosunkowo chłodną zimę. Wzrost wydobycia pozwoli nam na utrzymanie kosztów jednostkowych na niskim poziomie, stąd akurat w pierwszym kwartale br. intensywnie pracowaliśmy nad robotami przygotowawczymi po to, aby w kolejnych okresach roku był możliwy większy poziom wydobycia - zapowiada Marek Wadowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tauron: presja cenowa na wytwarzanie energii, lekki optymizm w górnictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!