XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tauron robi zwrot w stronę ekologii

Tauron robi zwrot w stronę ekologii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czystsza energia, ograniczenie smogu i prace badawczo-rozwojowe nad technologiami chroniącymi środowisko – na tym katowicki koncern skupia się nie mniej niż na konwencjonalnej energetyce zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Gdy biznes opiera się na wydobyciu węgla i wytwarzaniu z jego pomocą energii elektrycznej, niełatwo być ekologicznym – ale nie znaczy to, że nie można do tego dążyć. Tauron, jedna z największych grup energetycznych w kraju, pracuje nad tym, by wytwarzana przez nią energia była czystsza – i sporo w tym obszarze inwestuje. Większa ekologiczność jest jednym z fundamentalnych założeń flagowego projektu inwestycyjnego Grupy - budowanego kosztem ponad 6 mld zł nowego bloku w Elektrowni Jaworzno, którego rozpoczęcie prac jest planowane pod koniec 2019 r. i zapewni energię 2,5 milionom gospodarstw domowych.

- Blok 910 MW w Jaworznie, w porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW, będzie spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50% - mówi Filip Grzegorczyk, prezes Taurona.
Zrównoważony rozwój

W Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Tauron do 2025 roku, ochrona środowiska jest jednym z priorytetów. Kluczowe inicjatywy to m.in. redukcja ryzyka związanego z odpadami górniczymi dzięki wykorzystaniu nowych technologii, wymiana maszyn na mniej energochłonne, rozwój energetyki odnawialnej i realizacji programu likwidacji niskiej emisji (odpowiadającej w dużej mierze za smog).

- Jesteśmy świadomi dynamicznych zmian, zachodzących w technologiach rozproszonego wytwarzania energii, jak również w zachowaniach klientów. Dlatego jednym z naszych priorytetów jest rozwijanie tzw. energetyki jutra, m.in. poprzez inwestowanie w innowacje. Na budowę naszych biznesów przyszłości, wspólnie z PFR, przeznaczymy 200 mln zł. Stworzyliśmy programy scoutingowe i badawczo-rozwojowe oraz powołaliśmy, we współpracy z PFR, fundusz corporate venture capital EEC Magenta. To pierwszy tego typu projekt w Polsce - podkreślał w ostatnim liście do akcjonariuszy spółki Filip Grzegorczyk, prezes Taurona.

Walka ze smogiem

Grupa Tauron podejmuje sporo działań w ramach walki z głównym źródłem smogu, czyli nieefektywnymi i przestarzałymi metodami ogrzewania domów jednorodzinnych. Już w 2017 r. we współpracy z powiatem tatrzańskim rozpoczęła projekt Eko-Tatry, w ramach którego zobowiązała się do zamontowania i przetestowania nowoczesnych systemów ogrzewania elektrycznego w podhalańskich domach, które nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej i gazowniczej.

W tym roku, we współpracy z władzami Krakowa, jednego z najdynamiczniej walczących ze smogiem miast w Polsce, Tauron zaoferował mieszkańcom możliwość zakupu na kredyt 0 proc. nowoczesnych pieców akumulacyjnych. I to w połączeniu z gwarancją niższych cen prądu w specjalnej, antysmogowej taryfie.

- Z propozycji Taurona mogą skorzystać zarówno te osoby, które starają się o dofinansowanie ze środków miejskich, jak i klienci wymieniający ogrzewanie na własną rękę. To jedyna oferta dla mieszkańców Krakowa, która przynosi korzyści nie tylko na etapie realizowania inwestycji, ale również w trakcie eksploatacji ogrzewania. Taryfa G13 Antysmog Plus gwarantuje niskie ceny energii elektrycznej wykorzystywanej na potrzeby grzewcze – zachęcał Rafał Soja, prezes Tauron Sprzedaż.

Kierunek Kraków i Katowice

Dokąd pędzi energetyczna oraz mobilna rewolucja, jak nadać jej tempo i kierunek akceptowalny przez biznes oraz społeczeństwa? To pytania, na które odpowiedzą liderzy świata na styku technologii, motoryzacji i logistyki spotykający się 21 i 22 maja w Krakowie podczas Impact’19 oraz 9 i 10 października na Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach. Oba kongresy to łącznie dziesiątki wystąpień, warsztatów, ponad 11.000 uczestników, 350 speakerów oraz przeszło 100 przedstawicieli mediów.

To do Krakowa i Katowic przyjadą wpływowi dla branży politycy i menedżerowie z Polski i z regionu CEE. Pojawią się tam przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem mobility i cleantech np. Grupa Volkswagen, Volvo, Northvolt, Umicore, czy Orlen, Azoty, Grupa Tauron, Lime, mytaxi.
Impact to także wielki finał 5. Edycji PowerUp - konkursu dla start-upów z branży cleantech z Europy Środkowej. W tym roku PowerUp! jest poświęcony innowacjom w dziedzinach czystego powietrza, gospodarki obiegowej, inteligentnej mobilności oraz systemów grzewczych! Kim są przyszłe nadzieje świata start-upów, jakie są najnowsze trendy, zmieniające krajobraz globalnej gospodarki? Dowiesz się tego na Impact’19 i na Impact mobility rEVolution’19!
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Tauron robi zwrot w stronę ekologii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!