Tauron spodziewa się dużego wzrostu kosztów emisji CO2

Tauron spodziewa się dużego wzrostu kosztów emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koszt emisji CO2 dla Grupy Tauron w drugiej połowie 2018 r. może być nawet dwukrotnie wyższy niż w pierwszej i będzie nadal rósł w 2019 r. - przewiduje zarząd firmy. Tauron na razie się zabezpiecza na wypadek wzrostu kosztów, ale władze spółki przyznają, że nie mogą tego robić bez końca.


Spodziewamy się, że koszty emisji CO2, jakie ponosi spółka, w drugiej połowie 2018 roku mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż w pierwszym półroczu - oznajmił 23 sierpnia wiceprezes Taurona ds. finansowych Marek Wadowski.

W trakcie prezentacji wyników za I półrocze 2018 r. Wadowski powiedział, że spółka przewiduje, iż w 2019 r. ceny emisji CO2 będą dalej rosły i będą mogły mieć "znaczący negatywny" wpływ na wyniki grupy. Wadowski zaznaczył, że ostateczny rozmiar tego wpływu będzie zależał od kształtu polityki zabezpieczania się od wzrostu cen CO2. Według wiceprezesa, zabezpieczanie, jakie prowadzi Tauron, może pomóc spółce w 2019 r., ale jeżeli wysokie ceny uprawnień do emisji utrzymają się dłużej, to przełożą się odpowiednio na wyniki, bo nie można zabezpieczać się w nieskończoność.

Cena uprawnień do emisji CO2 wzrosła z 4,38 euro za tonę w maju 2017 r. do 18,28 euro za tonę w sierpniu 2018 r. Według wielu prognoz do końca roku cena może sięgnąć 20 euro, a według niektórych analiz - nawet 25 euro.

Wadowski podkreślił, że dziś Tauron "rozgląda się" za projektami w sektorze źródeł odnawialnych i "mocno analizuje" niektóre. Jesteśmy zainteresowani OZE, jest to kierunek do rozwinięcia - podkreślał. Wiceprezes zwrócił też uwagę, że opłacalność OZE jest dobra, a koszty technologii odnawialnych maleją.

Prezes Taurona Filip Grzegorczyk ocenił z kolei, że rządowy plan wprowadzenia dla wytwórców 100 proc. obligo - czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę - jest niewątpliwie korzystne i dla rynku, i dla konsumentów, i dla samej spółki.

"Ta decyzja jest szczerze wspierana przez Grupę. Dzisiejsza sytuacja na giełdowym rynku energii wynika w dużej mierze z jego płytkości" - mówił Grzegorczyk. Jak zauważył, w przeszłości, gdy obligo było wyższe (obecnie wynosi 30 proc. - red.), sytuacja na rynku wyglądała lepiej. Decyzja jest słuszna, w jej wyniku na giełdzie znajdziemy najniższą wynikającą z obiektywnych przesłanek cenę - ocenił prezes Taurona. Przedstawiciele spółki podkreślili, że od 1 sierpnia całość sprzedaży energii realizowana jest poprzez rynek giełdowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Tauron spodziewa się dużego wzrostu kosztów emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!