Tchórzewski: elektrownię atomową potrafimy sami wybudować

Tchórzewski: elektrownię atomową potrafimy sami wybudować
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Elektrownia jądrowa w Polsce jest bardzo potrzebna, mamy pieniądze, potrafimy sami ją wybudować - stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że jest zwolennikiem takiej elektrowni, ale decyzji rządu w sprawie budowy jeszcze nie ma.

Zapytany w programie "Minęła 20ta" na antenie TVP Info z kim będziemy budować elektrownię atomową - z Francuzami czy z Chińczykami - odpowiedział, że "będziemy sami budować, mamy na to pieniądze, potrafimy ją wybudować, jeżeli taka decyzja zapadnie".

Jak mówił "na razie jest to opinia ministra energii, że powinniśmy budować, ale na tak poważna decyzję - są to dziesiątki miliardów złotych, które trzeba będzie wydać - potrzebna jest decyzja na szczeblu rządu i do tej decyzji na poziomie rządu się coraz bardziej zbliżamy".

Minister poinformował, że plan budowy elektrowni atomowej jest kontynuowany. 

Są przygotowywane plany, jest do tego przygotowywane lokalne społeczeństwo, są robione badania środowiskowe. "Jesteśmy blisko decyzji polityczno-gospodarczej" - zaznaczył.

Jak mówił kilka dni temu w wywadzie dla wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, decyzja rządowa zapadnie dopiero wtedy, kiedy Rada Ministrów podejmie uchwałę.

"Musimy dołączyć załącznik do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju mówiący o tym, czy budujemy elektrownię jądrową, czy też odstępujemy od tego tematu" - wyjaśniał nam szef resortu energii.
Czytaj więcej: Minister Tchórzewski dla wnp.pl: nie ma decyzji o budowie elektrowni jądrowej

Dodał, że za budową elektrowni atomowej przemawia jej bez emisyjność, co jest niezbędna do tzw. "miksu energetycznego". 

W ubiegłym tygodniu Tchórzewski poinformował, że ewentualna lokalizacja inwestycji zostanie wybrana po zakończeniu badań środowiskowych, które prowadzi spółka PGE EJ1. Jak wskazał w wywiadzie dla wnp.pl, są one prowadzone w dwóch potencjalnych lokalizacjach w województwie pomorskim: "Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo i "Żarnowiec" w gminach Krokowa i Gniewino. 

Program Polskiej Energetyki Jądrowej ze stycznia 2014 r. zakładał, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego nastąpi w 2024 roku. Już rok później PGE, inwestor pierwszej polskiej elektrowni jądrowej informowała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

Ile może kosztować budowa elektrowni jądrowej w Polsce?


Budowa elektrowni atomowej w Polsce, gdyby do niej doszło, byłaby przedsięwzięciem bardzo kosztownym. 

Próbę szacunków nakładów, jakie pochłonęłaby taka inwestycja, niedawno na łamach portalu wnp.pl podjął prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). 

Na podstawie analizy kosztów ostatnich zagranicznych inwestycji - tych w toku, jak i tych zrealizowanych - można założyć, że w Polsce realnym wydaje się kwota 5 mln euro za 1 MW, co daje 5 mld euro za blok 1000 MW. Przy cenie 1 euro wynoszącej ok. 4,2 zł daje to ok. 21 mld zł.
Czytaj więcej: Tysiąc MW w elektrowni jądrowej to koszt minimum 20 mld zł
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!