Tchórzewski: przy Bogdance może powstać elektrownia w technologii czystego węgla

Tchórzewski: przy Bogdance może powstać elektrownia w technologii czystego węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chcemy zbudować pierwszą w Europie elektrownię w technologii tzw. czystego węgla przy kopalni Bogdanka - zapowiedział w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Szef resortu energii podczas konferencji po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów zapowiedział rozpoczęcie programu pilotażowego, w którym mieliby wziąć udział polscy uczeni, by zaprojektować i spełnić rolę tzw. inżyniera kontraktu, przy budowie elektrowni w technologii czystego węgla (zgazowania węgla).

Jak dodał, elektrownia taka miałaby powstać obok lubelskiej kopalni węgla kamiennego Bogdanka.

"W moim przekonaniu jest to program, który może się udać" - powiedział Tchórzewski.

Analizy nad zgazowaniem węgla prowadzi Enea prowadzi już od kilku miesięcy.

- Od kilku miesięcy analizujemy technologię zgazowania węgla. Wydaje się ona być korzystna z wielu powodów. Po pierwsze, ze względu na mniejsze oddziaływanie na środowisko i niższą emisję CO2, ze względu na mniejszą ilość zużywanej wody oraz ze względu na wyższą sprawność. Blok ze zgazowaniem węgla potrzebuje także mniej miejsca niż jednostka tradycyjna - mówił wnp.pl Mirosław Kowalik, prezes Enea S.A.

Enea analizuje polski węgiel pod kątem jego zużycia w reaktorach do zgazowania węgla już pracujących na świecie.

- Te analizy wykazują obiecujące wyniki. Patrzymy na tę inwestycję w perspektywie długoterminowej - dodaje Mirosław Kowalik.

Produktem ze zgazowania węgla jest syngaz, który może być wykorzystywany do produkcji energii w układzie gazowo-parowym. Syngaz może być wykorzystany również do produkcji produktów chemicznych jak metanol i wodór, może być wykorzystywany także w syntezie chemicznej.

Jak podkreśla Mirosław Kowalik z uwagi na to, że Polska posiada bogate zasoby węgla kamiennego, jego zgazowanie jest jedną z bardziej perspektywicznych technologii energetycznych, które można wykorzystać w Polsce.

Trwają także prace nad finansową stroną inwestycji.

- Analizujemy opłacalność tego projektu, pod uwagę bierzemy m.in. takie elementy jak jego lokalizacja i koszt paliwa - informuje Mirosław Kowalik.

Zwraca uwagę, że obecnie na świecie pracuje wiele reaktorów do zgazowania węgla, Enea zamierza w wykorzystać doświadczenia Japończyków tym zakresie, którzy są jednymi ze światowych liderów tej technologii.

Wyniki analiz dotyczących możliwości i opłacalności budowy instalacji zgazowania węgla przez grupę Enea powinny być znane za kilka miesięcy.

Nie wiadomo jeszcze, ile taka inwestycja miałaby kosztować. Podobną inwestycję, w Zespole Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) planuje PGE. Tam blok ma mieć moc ok. 500 MW, podobna jednostka powstałaby w pobliżu Bogdanki. PGE prognozuje, że w zależności od wybranej technologii koszt jednego megawata mocy zainstalowanej może się wahać w granicach od 2,5 mln do 4 mln euro. To daje kwotę od ok. 1,25 do 2 mld euro za cały blok.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tchórzewski: przy Bogdance może powstać elektrownia w technologii czystego węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!