Technologie obniżające emisję dwutlenku węgla to dochodowy biznes

Technologie obniżające emisję dwutlenku węgla to dochodowy biznes
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mamy wiele technologii obniżających emisję CO2, szukamy dróg ich rozpowszechnienia - to tezy powtarzane na szczycie COP24. Dziś takie rozwiązania to biznes, który przynosi korzyści każdej ze stron - podkreśla dyrektor zarządzający ABB w Polsce Paweł Łojszczyk.

  • W porównaniu do innych krajów rynek niskoemisyjnych rozwiązań w Polsce jest jeszcze bardzo mały.
  • Ok. 30 proc. światowego zużycia energii elektrycznej przypada na silniki. Dysponujemy technologiami, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii o ok. 30 proc. w porównaniu do standardowych rozwiązań - powiedział Paweł Łojszczyk.
  • Budynki odpowiadają za 40 proc. zużycia energii i około 36 proc. emisji CO2 w Unii Europejskiej. - Są technologie ograniczające energochłonność - automatyka czy urządzenia optymalizujące zużycie - podkreślił.

Hasło naszej firmy to "zero emisji CO2" - powiedział Łojszczyk. ABB to międzynarodowy koncern, producent systemów automatyki dla przemysłu, elektroenergetycznych i infrastruktury dla transportu. "Kierujemy się hasłem zrównoważonego rozwoju, jesteśmy przekonani, że świat może funkcjonować i rozwijać się bez zużywania zasobów Ziemi" - tłumaczy. Jak podkreślił Łojszczyk, takie podejście z punktu widzenia działalności biznesowej jak najbardziej się opłaca, a np. w Polsce są dla niego duże perspektywy.

W porównaniu do innych krajów rynek niskoemisyjnych rozwiązań w Polsce jest jeszcze bardzo mały. "Ale inwestujemy w Polsce, bo wierzymy, że to się zmieni, np. coraz więcej energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł" - podkreślił. "Węgiel nie jest najczystszym źródłem energii. A najnowsza technologia jest w stanie współpracować ze źródłami odnawialnymi, jak wiatr czy słońce, integrować je z siecią w sposób bezpieczny i wydajny" - zaznaczył.

Jako przykład interesującego biznesowo obszaru Paweł Łojszczyk wskazał silniki elektryczne. "Ok. 30 proc. światowego zużycia energii elektrycznej przypada na silniki. Dysponujemy technologiami, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii o ok. 30 proc. w porównaniu do standardowych rozwiązań. Widać więc, jak dużą przestrzeń do działania tu mamy i dlaczego zależy nam, aby tego typu technologie się rozpowszechniały" - powiedział.

Innym obszarem, gdzie znacząco można redukować emisje jest budownictwo. "Budynki odpowiadają za 40 proc. zużycia energii i około 36 proc. emisji CO2 w Unii Europejskiej. Są technologie ograniczające energochłonność - automatyka czy urządzenia optymalizujące zużycie" - wskazał dyrektor. Jak podkreślił, kiedy ABB zaczęło instalować własne technologie w swoich biurach i fabrykach, w ciągu trzech lat firma była w stanie w stanie zmniejszyć zużycie energii o 32 proc.

"To pokazuje przestrzeń dla technologii, które w końcowym rozrachunku ograniczają emisję CO2" - podkreślił.

Innym obszarem, postrzeganym obecnie jako wielka szansa na redukcję emisji jest elektromobilność. "Biorąc pod uwagę zainstalowaną bazę ponad 8 tys. sztuk, ABB jest największym dostawcą szybkich ładowarek na świecie, jednym z liderów na rynku polskim. Zapewniamy też technologie dla infrastruktury, dostarczającej energię elektryczną do ładowarek, a także cyfrowe rozwiązania, które usprawniają zarządzanie siecią ładowania pojazdów elektrycznych" - powiedział Paweł Łojszczyk. Dlatego chcemy, żeby ten rynek się dalej rozwijał, nasz biznes współgra tutaj z ogólnymi celami polityki klimatycznej - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Technologie obniżające emisję dwutlenku węgla to dochodowy biznes

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!