Trójmiasto, Lublin i Płock liderami inteligentnych miast w Polsce

Trójmiasto, Lublin i Płock liderami inteligentnych miast w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Polsce jest kilka miast, które zdecydowanie bardziej stawiają na wykorzystanie inteligentnych technologii. Warto zwrócić uwagę na Trójmiasto, Lublin czy Płock, które inwestują w inteligentny system zarządzania ruchem - mówi Jacek Łukaszewski, prezes Klastra Polska, Czechy, Słowacja w Schneider Electric, prezes Schneider Electric Polska Sp. z o.o., gość nadchodzącego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W jakim kierunku rozwijają się miasta, aby być bardziej smart?


- Miasta zmierzają w tym samym kierunku od wielu lat. Chcą być bardziej przyjazne dla mieszkańców i ułatwiać im życie. Zarządcy miast chcą natomiast efektywniej nimi zarządzać. To, w czym dokonuje się najbardziej wyraźna zmiana to narzędzia, w szczególności narzędzia technologiczne, które dają zarządcom i mieszkańcom nowe możliwości.

Nie każde miasto ma takie same potrzeby. W chwili obecnej tworzenie inteligentnego miasta skupia się na wyodrębnieniu rzeczywistych problemów, z którymi zmaga się dane miasto i rozwiązaniu ich. Temu właśnie służyć mają technologie. Wykorzystanie ich wymaga jednak strategicznego podejścia, unifikacji wielu polityk miasta w różnych obszarach oraz dobrego doradztwa w zakresie technologii, z których dane miasto powinno korzystać.

Niewątpliwymi kierunkami rozwoju, które przyjmuje większość miast, są ograniczenie zużycia energii, poprawa jakości powietrza i oczywiście upłynnienie ruchu w miastach połączone z bezpieczeństwem tego ruchu. Takie kierunki widać też w Polsce, choć sposoby radzenia sobie z tymi wyzwaniami są różne.

Jakie nowe pomysły pojawiają się w obszarze Smart Cities?


- Najbliższa przyszłość będzie ciekawa. Inteligentne miasta coraz częściej będą bazować na rozwiązaniach opartych o Internet rzeczy. Będą to, a w zasadzie już są, różnego rodzaju aplikacje zarządzające procesami w energetyce, wodociągach, budynkach czy usługach publicznych. Do tego dochodzi analiza danych, którą realizują wspomniane aplikacje. Pozwala ona na dostarczanie danych o funkcjonowaniu różnych obszarów miasta, wyciąganiu wniosków i wprowadzaniu odpowiednich zmian np. w sposobie zarządzania oświetleniem ulicznym w miastach.

Zastosowanie tych narzędzi będzie jednak wymagać ujednolicenia szeregu rozwiązań, czyli czegoś, z czym do tej pory w świecie technologii było dość ciężko. Niekompatybilność platform, oprogramowania, to sytuacje, które w najbliższych latach będą już tylko przeszłością.

Jako Schneider Electric wyodrębniliśmy ten problem i dlatego stworzyliśmy zupełnie nowe rozwiązanie EcoStruxure, które swoją premierę miało na tegorocznych targach w Hanowerze. Jest to architektura i platforma zgodnych operacyjnie technologii, które tworzą pomost pomiędzy dziedzinami energetyki, automatyki oraz oprogramowania. Koncepcja ta zwiększa korzyści pod względem bezpieczeństwa, niezawodności, sprawności, zrównoważonego rozwoju oraz możliwości podłączenia do sieci.

Dzięki takiemu podejściu do tworzenia środowiska technologicznego, oprogramowania i zarządzania konkretnymi urządzeniami, miasta mogą wejść właśnie na ten poziom rozwoju inteligencji, o której mówimy od lat. W efekcie takiego połączenia i w związku z większą liczbą podłączonych do sieci urządzeń jesteśmy w stanie z jednej platformy zbierać i analizować dane oraz podejmować właściwe decyzje.

Coraz popularniejsze są różnego rodzaju aplikacje mobilne. Czy one będą miały także swój udział w rozwoju inteligentnych miast?


- Oczywiście. Poza infrastrukturą będziemy z pewnością świadkami rozwoju wszelkiego rodzaju aplikacji mobilnych, a być może i rozszerzonej rzeczywistości. Z tych technologii będą korzystać głównie mieszkańcy, którzy tą drogą będą załatwiać sprawy w urzędzie, sprawdzać rozkłady jazdy czy otrzymywać informacje o ewentualnych utrudnieniach. W ten sposób będą także zarządzać swoimi domami. Internet rzeczy w budynkach, czy naszych domach będzie widoczny głównie za sprawą podłączonych do sieci urządzeń, aplikacji i możliwości sterowania różnymi procesami jak energia czy ogrzewanie, poprzez aplikacje komunikujące się w chmurze. Mówimy o tym od lat, ale jesteśmy już znacznie bliżej urzeczywistnienia tej wizji niż nam się wydaje.

Które z polskich miast można uznać za lidera?


- Obecnie nie można wyróżnić jednego lidera. Jest kilka miast, które zdecydowanie bardziej stawiają na wykorzystanie technologii. Warto zwrócić uwagę na Trójmiasto, Lublin czy Płock, które inwestują w inteligenty system zarządzania ruchem. Z kolei w Ostrowie Wielkopolskim wdrażany jest program mieszkaniowy polegający na budowie osiedla korzystającego z rozwiązań smart energy. W ramach tego programu montowane są czujniki na klatkach oraz inteligentne oświetlenie na uliczkach osiedlowych, które rozjaśnia się, gdy ktoś przechodzi, a przygasa, gdy nikogo nie ma. Elementy „inteligencji” spotkamy w każdym mieście. Czeka nas jednak rozwój w kierunku bardziej kompleksowych rozwiązań, które będą mogły jednocześnie odpowiadać na wiele różnych problemów miast.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

* * *
Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska Sp. z o.o., weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, w panelu "Przemysł 4.0 - oblicza rewolucji przemysłowej", 12 maja 2017 r. | 11.30-13.00.

* * *
Polecamy także uwadze sesję:

Smart City – miasto inteligentne i przyjazne
11 maja 2017 r. | 9.30-11.00
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trójmiasto, Lublin i Płock liderami inteligentnych miast w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!