XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Trzy podmioty dopuszczone do negocjacji ws. MPEC Białystok

Trzy podmioty dopuszczone do negocjacji ws. MPEC Białystok
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzy podmioty, które odpowiedziały na zaproszenie, zostały dopuszczone do negocjacji w sprawie zakupu udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) w Białymstoku - poinformował w piątek magistrat.

Chodzi o firmy: Fortum Power and Heat Polska, ENEA Wytwarzanie oraz GDF SUEZ Energy Services International - poinformowano w komunikacie.

Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi wybór potencjalnego nabywcy. Wcześniej władze Białegostoku oceniały, że cała procedura sprzedaży udziałów MPEC powinna potrwać około dwustu dni. Gmina chce sprzedać udziały jednorazowo, w całości, jednemu podmiotowi lub ich grupie działającej wspólnie.

Przedmiotem sprzedaży jest 85 proc. udziałów o łącznej wartości nominalnej prawie 55,8 mln zł. Gmina chce sprzedać udziały jednorazowo.

Jak wynikało z ogłoszeń zamieszczonych w dwóch ogólnopolskich gazetach, przedmiotem negocjacji jest nie tylko cena zakupu udziałów, ale również zaproponowany przez inwestora program rozwoju spółki czy zasady współpracy inwestora z gminą Białystok.

Wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński, który przewodniczy zespołowi ds. negocjacji warunków sprzedaży, mówił wcześniej, że firmy, które odpowiedziały na zaproszenie do składania ofert przedstawiły - zgodnie z zamówieniem - swoje propozycje cen za jeden udział, ale informacje na ten temat są objęte tajemnicą postępowania i nie są podawane do publicznej wiadomości.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski informował też wcześniej, że w pierwszym etapie komisja oceniała, czy oferty są kompletne, rzetelne, czy spełniają wszelkie wymogi formalne. Badana też była kondycja finansowana firm zainteresowanych nabyciem udziałów.

Przeciwna sprzedaży MPEC jest opozycja w Radzie Miasta Białystok. W maju odbyło się z inicjatywy PiS referendum w sprawie przyszłości MPEC, ale było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Większość głosujących opowiedziała się przeciw sprzedaży Przedsiębiorstwa.

Pod koniec października na sesji rady nie znalazł też większości projekt uchwały opozycji o cofnięciu prezydentowi Białegostoku zgody na sprzedaż spółki MPEC. Zabrakło jednego głosu.

Według władz miasta pieniądze z prywatyzacji MPEC miałyby być przeznaczone na wkłady własne Białegostoku do inwestycji w nowej perspektywie finansowej UE.

Prezydent Tadeusz Truskolaski kilka razy zastrzegał, że nie będzie "sprzedaży za wszelką cenę".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy podmioty dopuszczone do negocjacji ws. MPEC Białystok

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!