Trzydziestu rolników chce uprawiać perz energetyczny

Trzydziestu rolników chce uprawiać perz energetyczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzydziestu rolników z całej Polski zdecydowało się na uprawę perzu energetycznego - rośliny, która ma szerokie zastosowanie - poinformował PAP prezes Instytutu Hodowli Roślin w Bartążku pod Olsztynem Mieczysław Sowul.

W rozmowie z PAP Sowul przyznał, że na uprawę perzu energetycznego zdecydowali się rolnicy ze wszystkich zakątków Polski.

"Nie ma województwa, w którym ktoś nie zdecydowałby się na uprawę tej rośliny. W sumie podpisaliśmy kontrakty z trzydziestoma osobami i ta liczba nas satysfakcjonuje" - przyznał w rozmowie z PAP Sowul. Dodał, że każda z upraw zajmie co najmniej 5 ha.

Sowul przyznał, że Instytut Hodowli Roślin w Bartążku będzie utrzymywał stały kontakt z rolnikami, którzy właśnie zasiali wyselekcjonowany przez bartąski instytut perz energetyczny o nazwie "Bamar".

"Jesteśmy ciekawi, jak ta roślina będzie postrzegana przez rolników, czy zyska sobie ich przychylność. Na siłę nie chcemy nikogo do niej przekonywać" - przyznał PAP Sowul.

Perz energetyczny, jak przekonują naukowcy z Instytutu Hodowli Roślin w Bartążku, jest łatwy w uprawie, tani i ma szerokie spektrum zastosowania: może być wykorzystany w przemyśle papierniczym, bo zawiera dużo celulozy, w przemyśle meblarskim do wytwarzania płyt wiórowych, a także w biogazowniach, oraz do produkcji peletu.

Szacunki mówią, że założenie hektara plantacji perzu energetycznego kosztuje 2,7 tys. zł. Dla porównania założenie hektara uprawy innej rośliny energetycznej - miskantusa - kosztuje 18 tys. zł. Zdaniem naukowców 1,5 tony biomasy z perzu energetycznego równoważy tonę węgla. W przeliczeniu daje to z hektara biomasę o wartości energetycznej 5-6 ton węgla.

Perz energetyczny tylko w niewielkim stopniu przypomina perz - chwast znany powszechnie z ogródków. Jest on wydłużoną trawą wieloletnią i w przeciwieństwie do perzu właściwego (tj. uciążliwego chwastu), nie rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany, bo nie ma rozłogów. Perz energetyczny ma duże, szczeciniaste liście o długości nawet do 30 cm, a roślina osiąga wysokość 2 metrów (plus korzenie kolejne 2 metry). Nadaje się do uprawy w całej Polsce, w tym na glebach lekkich, słabszych, suchych - nie lubi natomiast gleb podmokłych i torfowych. Jest odporny na mróz (do -20 stopni bez okrywy śnieżnej) i nadaje się do rekultywacji gleb zniszczonych. Do jego uprawy nie są wymagane specjalistyczne maszyny - można wykorzystywać te powszechnie stosowane w gospodarstwach.

Sowul w rozmowie z PAP przyznał, że kierowany przez niego Instytut zamierza podejmować dalsze badania zarówno nad perzem energetycznym, jak i innymi trawami. "Chcemy stworzyć zespół złożony z naszych naukowców i naukowców olsztyńskiego uniwersytetu oraz z przedstawicieli biznesu, by razem podejmować innowacyjne działania" - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzydziestu rolników chce uprawiać perz energetyczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!