Tusk: kraje nadbałtyckie zgodne ws. relacji energetycznych z Rosją

Tusk: kraje nadbałtyckie zgodne ws. relacji energetycznych z Rosją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Państwa Rady Morza Bałtyckiego zgadzają się w kwestii stosunków energetycznych z Rosją - oświadczył w czwartek przebywający w Niemczech premier Donald Tusk. Szef polskiego rządu podkreślił też, że kraje położone w regionie Bałtyku łączy wzrost gospodarczy.

Tusk wziął udział w dwudniowym szczycie Rady w Stralsundzie (Brandenburgia-Pomorze Przednie), w którym uczestniczyli również szefowie rządów Danii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Norwegii i Szwecji oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Rosję reprezentował pierwszy wicepremier Igor Szuwałow, a gospodynią spotkania była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

"To spotkanie państw, które w czasie tego kryzysu spisują się naprawdę nieźle. To co było wyraźnie odczuwalne w czasie tych rozmów, to poczucie, że większość państw Morza Bałtyckiego tworzy autentyczny biegun wzrostu w UE, co pozwalało rozmawiać z trochę większym oddechem" - zaznaczył Tusk.

Zwrócił uwagę, że spotkanie w Stralsundzie różni się od spotkań w Brukseli, gdyż tam głównymi uczestnikami są m.in. Grecja i inne państwa południa Europy. Jak podkreślił premier, na szczycie w Niemczech rozmawiały zaś ze sobą państwa, które albo nie miały recesji - jak Polska - albo wyszły szybko z gwałtownego kryzysu, jak np. Litwa, Łotwa, Estonia.

Tusk mówił, że centrum debaty o energii dotyczy osi UE-Rosja. Oświadczył, że dla Polski jest to ważne, bo Warszawa od lat starała się, aby o energii, a w szczególności o surowcach - gazie i ropie naftowej - z Rosją rozmawiała Unia jako całość. Wyjaśnił, że chodzi o stosowanie uniwersalnych reguł europejskich, czyli respektowanie tzw. trzeciego pakietu energetycznego, który gwarantuje równe traktowanie przez Rosję państw europejskich.

"Krok po kroku to budujemy. Z satysfakcją stwierdziłem, że wszyscy właściwie nasi rozmówcy mieli taki sam stosunek do kwestii relacji energetycznych z Rosją" - powiedział premier.

Szef rządu zaprzeczał, jakoby Polska miała zamiar uczestniczyć w jakichś koalicjach wewnątrz UE, skierowanych przeciwko komuś. Odpowiedział w ten sposób na sugestie niemieckich komentatorów, że Angela Merkel buduje koalicję państw północy UE przeciwko Francji i krajom południowej części Europy.

Jak zaznaczył Tusk, "klub północny" jest zjawiskiem obiektywnym i wynika z tego, że państwa te łączy wzrost gospodarczy. "Kiedy słyszałem, jak Litwini, Łotysze, Estończycy mówią o swoim wzroście, kiedy dostałem dosłownie pół godziny temu informacje, że potwierdza się ten wzrost w pierwszym kwartale w Polsce: 3,5 proc.(...), to każe to szukać klucza do zrozumienia, dlaczego na północy to jest możliwe" - oświadczył.

Premier przyznał, że spadł mu kamień z serca, gdy usłyszał informacje o poziomie wzrostu gospodarczego w naszym kraju w pierwszym kwartale tego roku. Zaznaczył, że jak na realia europejskie jest on ciągle imponujący.

Jego zdaniem odpowiedź, dlaczego północ UE radzi sobie tak dobrze mimo kryzysu, a południe - nie, ma "bałtycki rys". Wyjaśnił, że wszystkie państwa, które sobie poradziły, respektują reguły dyscypliny finansowej, a jednocześnie inwestują i oszczędzają w taki sposób, aby wzrost był możliwy.

Ocenił, że Polska jest tu najlepszym przykładem, a wielkie znaczenie mają środki z unijnej polityki spójności. "O tym też rozmawialiśmy. O tym mówiłem bardzo wyraźnie: w Europie, kto będzie przeciwko polityce spójności, jest hipokrytą, kiedy mówi, że chce walczyć o wzrost, albo że chce walczyć z kryzysem" - oświadczył Tusk.

Premier podkreślił, że polityka spójności to najlepiej, najefektywniej wydawane środki sprzyjające wzrostowi. Jego zdaniem "chłodny klimat północy okazuje się bardzo skuteczny, jeśli chodzi o działania gospodarcze".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk: kraje nadbałtyckie zgodne ws. relacji energetycznych z Rosją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!