XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tusk nie chce referendum ws. elektrowni atomowej. Polska ma mieć wiele źródeł energii

Tusk nie chce referendum ws. elektrowni atomowej. Polska ma mieć wiele źródeł energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że nie widzi potrzeby organizowania referendum ws. budowy w Polsce elektrowni atomowej, jeżeli nie będzie w tej sprawie szczególnych emocji społecznych. Ja nie będę na pewno tego inicjował - zapewnił. - Dla nas najważniejsze to uzyskać status państwa, gdzie jest bardzo dużo różnych źródeł energii [...]. To zróżnicowanie daje największe szanse na opanowanie kryzysów energetycznych w przyszłości - zaznaczył Tusk.

Premier, który przebywa w Brukseli, powiedział, że nie jest entuzjastą referendów, tak jak i większość Polaków, na co wskazują dotychczasowe frekwencje.

Podkreślił, że Polska podjęła decyzję o inwestowaniu w energetykę jądrową w sposób świadomy. "Wszyscy w to inwestują, kogo na to stać i dlatego Polska nie może być miejscem, gdzie się wyłącznie kupuje energię. Musimy być także krajem, gdzie się energię produkuje" - zaznaczył.

Według Tuska jest to kluczowe z punktu widzenia niezależności Polski, zarówno energetycznej, jak i politycznej. "Dla nas najważniejsze to uzyskać status państwa, gdzie jest bardzo dużo różnych źródeł energii - energia alternatywna, biomasa, wiatraki, węgiel, węgiel brunatny, elektrownie gazowe i elektrownie jądrowe. To zróżnicowanie daje największe szanse na opanowanie kryzysów energetycznych w przyszłości" - wyjaśnił szef polskiego rządu.

Zgodnie z planami gabinetu Tuska pierwszy reaktor polskiej elektrowni ma ruszyć do końca 2020 r. Do 2030 r. mają zaś powstać dwie siłownie o łącznej mocy 6000 MW.

Z pomysłem referendum w sprawie energetyki jądrowej wystąpił w środę szef SLD Grzegorz Napieralski. W środę Tusk mówił, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce powinna uzyskać akceptację społeczną, bo "bez akceptacji społecznej tego typu przedsięwzięcia nie mają sensu". Nie wykluczył też referendum w tej sprawie, choć - jak mówił - "być może wystarczyłaby decyzja na poziomie parlamentu, co do przyszłości i programu jądrowego".

Z sondażu PBS DGA przekazanego PAP wynika, że 32 proc. ankietowanych chce, by Polska wycofała się z planów budowy elektrowni jądrowej, 30 proc. opowiada się zaś za kontynuowaniem przyjętego harmonogramu oddania siłowni do użytku w ciągu dekady. 28 proc. respondentów opowiedziało się natomiast za ponownym zbadaniem bezpieczeństwa i celowości rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. 10 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk nie chce referendum ws. elektrowni atomowej. Polska ma mieć wiele źródeł energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!