Tusk rozmawiał z premierem Danii o negocjacjach klimatycznych

Tusk rozmawiał z premierem Danii o negocjacjach klimatycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tuż przed rozpoczęciem w Brukseli dwudniowego szczytu UE premier Donald Tusk rozmawiał z szefem duńskiego rządu Larsem Lokke Rasmussenem o negocjacjach klimatycznych, które w grudniu br. w Kopenhadze mają zakończyć się podpisaniem nowego porozumienia o redukcji emisji CO2 na świecie.

"Tematami rozmów były negocjacje klimatyczne i przygotowania do konferencji klimatycznej w Kopenhadze" - podał PAP CIR.

Sukces tego spotkania zależy w dużej mierze od tego, czy - i za ile - kraje rozwijające się zechcą wesprzeć wysiłki uprzemysłowionych potęg w walce ze zmianami klimatycznymi. Potrzeby unijni eksperci szacują na 100 mld euro rocznie do 2020 roku, ale wciąż nie wiadomo, jak rozłożyć to wsparcie między bogatsze kraje. Jeśli chodzi o udział UE, to szacuje się go na 30-35 mld euro rocznie.

Zebrani na szczycie szefowie państw i rządów nie przesądzą drażliwej dla Polski kwestii, jak podzielić składkę między kraje członkowskie. Jeszcze przed szczytem polski rząd zagwarantował sobie, by nie zapadła teraz decyzja o liczeniu na podstawie wysokich w Polsce, ze względu na energetykę opartą na węglu, emisji CO2. Warszawa kategorycznie odrzuca tę propozycję, twierdząc, że zapłaciłaby w takim wariancie nieproporcjonalnie dużo - nawet do 12 proc.

Ta kwestia jest wciąż otwarta, co potwierdza zapis, jaki znalazł się w projekcie wniosków końcowych spotkania. "To na tym etapie nam wystarcza" - zapewniły w czwartek źródła w polskiej delegacji.

Polska proponuje podział według PKB; przedstawiła też propozycję opartą na wielkości pomocy rozwojowej dla krajów trzecich. Zgodnie z unijnymi celami tej pomocy do roku 2015 udział 15 starych krajów ma wynosić 0,7 proc. ich PKB, zaś nowych - 0,33 proc.

"My chcielibyśmy, by już w czerwcu UE zajęła się wszystkimi aspektami finansowania konferencji w Kopenhadze, ale jak rozumiemy negocjacje globalne postępują bardzo wolno" - powiedział PAP we wtorek szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.

Konkretne decyzje przełożono na unijny szczyt w październiku. Do tego czasu KE ma przedstawić konkretne propozycje finansowe, uwzględniając deklaracje światowych partnerów: USA, Japonii czy Chin w sprawie ich zobowiązań w walce z globalnym ociepleniem klimatu.

UE już teraz jest natomiast zgodna, jak liczyć wsparcie na poziomie światowym. "Głównymi zasadami udziału powinny być zdolność do ponoszenia kosztów (ang. ability to pay) i odpowiedzialność za emisje CO2. UE jest świadoma skali wymaganego wysiłku i - rozumiejąc pierwszorzędną rolę finansowania prywatnego - weźmie na siebie sprawiedliwy udział w międzynarodowym wsparciu publicznym" - głosi uzyskany przez PAP projekt wniosków końcowych szczytu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!