Tusk: wytyczamy drogę do nowej umowy klimatycznej

Tusk: wytyczamy drogę do nowej umowy klimatycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wytyczamy drogę do nowej umowy o ochronie klimatu; jestem przekonany, że tą drogą dojdziemy do porozumienia - mówił premier Donald Tusk podczas wystąpienia na sesji plenarnej odbywającego się w Warszawie szczytu klimatycznego.

"Jako prezydencja nie narzucaliśmy i nie będziemy narzucać własnych wizji" - podkreślał szef rządu. Wskazał, że celem powinno być przyjęcie rozwiązań, które zostaną przyjęte przez wszystkie strony w 2015 r.

Tusk z racji tego, że COP19 odbywa się na Stadionie Narodowym, posłużył się metaforą piłkarską, porównując państwa biorące udział w konferencji do konkurujących ze sobą zawodników, którzy ostatecznie wygrywają mecz jako drużyna. Jak przekonywał, tylko poprzez współpracę uda się sprostać wyzwaniu, jakim są zmiany klimatu.

Polska w ciągu ostatnich 20 lat zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 33 proc., przy jednoczesnym zwiększeniu naszego PKB o ponad 200 proc. - podkreślił premier Donald Tusk w czasie szczytu klimatycznego w Warszawie.

Zgodnie z Protokołem z Kioto Polska, podobnie jak inne kraje, miała ograniczyć emisję CO2 o 6 proc. w stosunku do 1990 r.

We wtorek premier powiedział, że można i trzeba szukać mechanizmów, które nie będą ograniczały rozwoju gospodarczego, a jednocześnie nie będą wpływały negatywnie na klimat. Zaznaczył, że Polsce udało się ograniczyć emisję głownie dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej.

Podkreślił, że nasza gospodarka oparta jest na węglu, ale wzrost gospodarczy w Polsce był możliwy z równoczesnym bardzo poważnym zredukowaniem emisji dwutlenku węgla.

Szef rządu przekonywał, że ciągle doskonalimy krajowy system finansowania ochrony środowiska, który jednocześnie stymuluje wzrost gospodarczy.

Nie stać nas na kolejną porażkę w negocjacjach klimatycznych - ocenił szef rządu Donald Tusk, otwierając szczyt klimatyczny w Warszawie na poziomie ministerialnym.

Premier we wtorek podczas wystąpienia na COP19 przypomniał, że negocjacje klimatyczne w Kopenhadze w 2009 roku nt. nowego porozumienia klimatycznego zakończyły się porażką m.in. z powodu braku "trzeźwego osądu" warunków niezbędnych do osiągnięcia porozumienia.

Zaznaczył, że od czasu Kopenhagi przez świat przetoczył się kryzys finansowy, który doprowadził do wzrostu bezrobocia i utrudnił walkę z ubóstwem na świecie. Dodał, że katastrofa w japońskiej Fukushimie doprowadziła do spowolnienia rozwoju energetyki jądrowej (co przekłada się na zwiększenie emisji z energetyki opartej na źródłach kopalnych). Premier zauważył jednak, że "rewolucja łupkowa" w USA ograniczyła emisję CO2 w tym kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tusk: wytyczamy drogę do nowej umowy klimatycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!