Tusk zachęca w Nigerii do współpracy w sferze energetyki

Tusk zachęca w Nigerii do współpracy w sferze energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska chciałaby współpracować z Nigerią w sferze surowców naturalnych, głównie gazu, węgla i ropy, a także w budowie i modernizacji nigeryjskich rafinerii - powiedział premier Donald Tusk w czwartek podczas wizyty w Nigerii.

Premier mówił o tym na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem i szefem rządu Nigerii Goodluckiem Jonathanem; komunikat o rozmowach, poświęconych głównie gospodarce, ogłosiła KPRM na stronie internetowej.

Tusk przypomniał na konferencji, że Nigeria jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów Afryki. Potencjały gospodarcze Polski i Nigerii mogą się uzupełniać w takich sektorach jak m.in. handel, energetyka i rolnictwo - wskazał.

Jak mówił na konferencji prasowej szef polskiego rządu, jego rozmowa z nigeryjskim prezydentem, a także rozmowy ministrów pokazały, że "relacje gospodarcze pomiędzy Nigerią a Polską mogą być bardzo zdywersyfikowane i mogą mieć charakter partnerski". Podkreślił, że wspólne interesy dotyczą handlu, energetyki, rolnictwa, obrony, polityki międzynarodowej.

- Chcielibyśmy, aby współpraca nie polegała tylko na zakupie surowców, tylko na możliwości synergii waszych i naszych możliwości technologicznych i wykorzystania naszych zasobów intelektualnych. Dotyczy to zarówno gazu, ropy, węgla, przedsięwzięć energetycznych - mówił Tusk.

Wskazał m.in. na możliwości budowy i modernizowania przez Polaków nigeryjskich rafinerii. - Nigeria powinna w dużo większym stopniu przetwarzać swoje surowce, a nie tylko eksportować. Tutaj Polska może być dobrym partnerem - zaznaczył polski premier. Mówił także o wydobyciu i przetwarzaniu miedzi.

W spotkaniu z premierem wzięli udział ministrowie odpowiadający za kluczowe resorty gospodarcze Nigerii: minister energetyki Chinedu Nebo, górnictwa i hutnictwa Musa Mohammed Sada, a także minister ds. zasobów ropy naftowej pani Diezani Alison-Madueke. Nigeria jest największym afrykańskim producentem ropy, eksportuje 2,4 mln baryłek ropy dziennie.

Tematyka współpracy krajów Europy Centralnej i Afryki będzie omawiana podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Więcej informacji: Afryka - Europa Centralna. Forum Współpracy Gospodarczej podczas EEC 2013

W trakcie wizyty szefa polskiego rządu, która potrwa do piątku, Polska i Nigeria podpisały porozumienie ws. dialogu strategicznego. W piątek odbędzie się polsko-nigeryjskie forum gospodarcze. Jak informuje KPRM, weźmie w nim udział blisko 30 firm, głównie z branży paliwowej, zbrojeniowej, energetycznej, transportowej, spożywczej i finansowej, z Polski m.in.: PKN Orlen, Grupa Lotos, Bumar, Łucznik, H. Cegielski, Kulczyk Holding, Ursus S.A., Solaris, Dawtona, BGK. Obecny będzie przewodniczący Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki oraz szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

Nigeria jest drugim po RPA partnerem gospodarczym Polski w Afryce, a oficjalna wizyta Tuska w Nigerii jest kolejną, której celem jest otwarcie się polskiej gospodarki na nowe, szybko rozwijające się rynki - podkreśla KPRM. Zauważa, że Nigeria - najludniejszy kraj Afryki (blisko 170 mln ludzi) - to olbrzymi potencjalny rynek zbytu, na który mogliby wejść polscy producenci.

Nigeryjski dziennik ekonomiczny "Business Day" w wydaniu internetowym zauważa w czwartek, że w przeszłości polskim firmom łatwiej było inwestować w ramach wspólnego rynku UE, a dzisiaj ze względu na kryzys w eurostrefie rynki wschodzące, takie jak Afryka, są dla Polski coraz bardziej interesujące. Polski biznes szuka możliwości inwestowania w nowych miejscach i oddalonych gospodarkach - zaznacza dziennik w komentarzu po pierwszym dniu wizyty polskiej delegacji.

Gazeta cytuje dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej Ministerstwa Gospodarki Tomasza Ostaszewicza, który podkreśla, że Polska jest zainteresowana "Afryką oraz jej obiecującą i wzrastającą gospodarką". Ostaszewicz dodaje, że kontynent afrykański ma duży potencjał inwestycyjny i dlatego Polska chce wystartować z nowym programem - "Go Africa". Projekt ma wesprzeć Ministerstwo Gospodarki.

Polscy eksporterzy czerpią korzyści z elastycznego kursu walutowego i dogodnego położenia geograficznego - zauważa "Business Day".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!