Tysiąc dachów z solarami w Małopolsce?

Tysiąc dachów z solarami w Małopolsce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Małopolska skorzysta z niemieckich doświadczeń w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Pomóc mają fundusze unijne. Jednym z projektów jest "1000 dachów”, który polega na pokryciu panelami słonecznym dachów użyteczności publicznej.

Region ma znakomite warunki przyrodnicze do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, ale procent ich wykorzystania wciąż jest niewielki. W inwestowaniu w najnowsze technologie energetyczne mają pomóc pieniądze z Unii.

Władze regionu rozdzieliły w ostatnim czasie ponad 100 mln zł z regionalnego programu operacyjnego na nowe technologie ogrzewania budynków, budowę elektrowni wodnych i wiatrowych oraz instalację solarów. Zainteresowanie dotacjami było spore. Ponad 40 projektów trafiło na listę rezerwową.

Choć Małopolska sporo zainwestowała w nowe technologie energetyczne, teraz chce skorzystać z niemieckich doświadczeń, aby lepiej wykorzystać głównie biomasę, geotermię oraz energię wiatrową i słoneczną. Dlatego zorganizowała polsko-niemiecką konferencję „Odnawialne źródła energii – wykorzystanie najnowszych technologii w Małopolsce i Turyngii”.

Właśnie Turyngia jest czołowym niemieckim landem pod względem wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Aż 24 proc. energii pochodzi w tym landzie z odnawialnych źródeł. Wśród nich dominuje biomasa. Korzystają z niej nawet rolnicy, którzy – oprócz sprzedaży płodów ziemi – zaczęli wykorzystywać odpady z produkcji rolnej do pozyskiwania energii.

Zdaniem Martina Gude z Ministerstwa Ekonomii, Pracy i Technologii Turyngii w Niemczech energia odnawialna stała się ważnym czynnikiem ekonomicznym. Ponad 350 miejsc pracy w Turyngii powstało właśnie w obszarze energii odnawialnej, co pokazuje, że ta dziedzina jest absolutnie odporna na kryzys gospodarczy, a rynek ten wciąż się rozwija.

Niemieckie gminy w minionym roku zarobiły ponad 7 mld euro z tytułu podatku ściąganego od firm z branży. Ciekawym pomysłem promowania odnawialnej energii jest projekt „1000 dachów”, który polega na pokryciu panelami słonecznym dachów użyteczności publicznej. Władze Turyngii liczą na to, że mieszkańcy – widząc solary zainstalowane na dachu ratusza – będą chcieli zastosować podobne rozwiązanie we własnych domach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!