UE będzie kontynuować wysiłki na rzecz ochrony klimatu

UE będzie kontynuować wysiłki na rzecz ochrony klimatu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska chce ratować proces światowych negocjacji klimatycznych i choć inni emitenci unikają zobowiązań ws. obniżania emisji CO2, KE chce w przyszłym budżecie polityki spójności 2014-2020 przeznaczyć na cele klimatyczne 17 mld euro wobec 9 mld obecnie.

We wtorek po posiedzeniu Rady UE ds. ogólnych w Luksemburgu minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz "osiągnięciem polskiej prezydencji" oraz całej UE nazwał uzgodnienie w poniedziałek przez ministrów środowiska wspólnego stanowiska UE na 17. konferencję klimatyczną krajów ONZ na przełomie listopada i grudnia w Durbanie (RPA). UE jest gotowa przedłużyć obowiązujący do końca 2012 r. Protokół z Kioto; chce jednak, by inne kraje złożyły w Durbanie deklarację, kiedy przyłączą się do wysiłków UE w zakresie obniżania emisji.

"UE jako jedna z nielicznych gospodarek zasygnalizowała, że jest gotowa kontynuować prace (nad przedłużeniem Protokołu z Kioto - PAP), by nie stracić tego, co międzynarodowa społeczność budowała przez długie lata" - mówiła w poniedziałek w Luksemburgu po spotkaniu ministrów komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard.

"Problemem dla świata nie jest w tej chwili 11 procent emisji, które generuje Europa, ponieważ UE zbudowała już swoją legislację na bazie Protokołu z Kioto, mamy w przepisach swoje cele redukcji (20 proc. do 2020 r.). W rzeczywistości nawet przekraczamy swoje zobowiązania, więc to nie Europa jest problemem" - podkreśliła.

Protokół z Kioto narzucił międzynarodowe limity emisji gazów cieplarnianych w latach 2008-12; nowych zobowiązań klimatycznych z powodu kryzysu nie chcą podejmować partnerzy UE. Do największych zanieczyszczających należą: USA, Chiny, Rosja, Indie i Japonia.

Hedegaard wyraziła niedawno zadowolenie z umieszczenia ambicji klimatycznych w proponowanych przez KE regulacjach dotyczących realizowania polityki spójności z przyszłego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

"Jestem bardzo zadowolona z propozycji polityki spójności; polityka ta będzie mocno skoncentrowana na agendzie klimatycznej i wsparciu transformacji unijnej gospodarki w kierunku gospodarki niskoemisyjnej" - mówiła komisarz po ogłoszeniu propozycji przez KE. Poinformowała, że w przyszłym budżecie tej polityki co najmniej 20 proc. środków ma być przeznaczone na cele związane z ochroną klimatu.

"Niskoemisyjna gospodarka jest jedynym obszarem inwestycyjnym z gwarancją minimalnego udziału dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na poziomie 20 proc. w przypadku bardziej rozwiniętych regionów i 6 proc. dla mniej rozwiniętych (m.in. polskie regiony - PAP)" - wymieniła. "Oznacza to, że w sumie polityka spójności udzieli wsparcia celom klimatycznym w wysokości co najmniej 17 mld euro, w stosunku do 9 mld z obecnego budżetu" - podkreśliła.

6 października KE przedstawiła propozycje rozporządzeń polityki spójności UE w latach 2014-2020, na którą składają się: Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejski Fundusz Morski i Rybołówstwa. Są one dostępne dla 27 krajów UE, ale w zdecydowanie większym stopniu dla tych biedniejszych, gdyż poziom zamożności liczony w PKB na mieszkańca jest obecnie i pozostanie w budżecie 2014-2020 głównym kryterium ubiegania się o fundusze. W budżecie UE na lata 2014-20 KE proponuje 376 mld euro na politykę spójności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE będzie kontynuować wysiłki na rzecz ochrony klimatu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!