UE chce kształtować zachowania rosyjskich dostawcach surowców

UE chce kształtować zachowania rosyjskich dostawcach surowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska ma odpowiednie narzędzia by wymusić na rosyjskich dostawcach surowców energetycznych przestrzeganie rynkowych reguł, ale brakuje jej politycznej woli by to zrobić - powiedział w czwartek podczas forum ekonomicznego w Krynicy Keith Smith, ekspert z amerykańskiego centrum studiów strategicznych i międzynarodowych.

- Unia Europejska ma wszystko by zmusić Rosję do działania w sposób korzystny dla wszystkich stron - cytuje Smitha portal pb.pl. - Ale nie ma wystarczającej woli politycznej by narzucić zasady, które zwiększyłyby transparentność.

Żądając by Rosja ratyfikowała Kartę Energetyczną UE, Unia chciała wesprzeć firmy unijne umożliwiając im równy dostęp do rynku rosyjskiego. Rosja jak dotąd nie ratyfikowała Karty, a pod koniec 2006 r. wskazywała, że mało prawdopodobne jest by to zrobiła, gdyż strony trzecie miałyby wówczas dostęp do rosyjskich rurociągów.

Z powodu braku możliwości przekonania Rosji do ratyfikowania Karty, Komisja Europejska przygotowuje projekty prawne, blokujące dostęp rosyjskich spółek energetycznych do rynków europejskich - wyjaśnia portal.

Smith uważa, że EU nie musi czekać na narzucenie swoich reguł do momentu aż Rosja ratyfikuje Kartę Energetyczną.
- Jeśli popatrzymy na art.41, karta powinna wejść w życie w momencie podpisu, a nie ratyfikacji - powiedział Smith.

Smith podkreślił, że w oparciu o prawa UE, Komisja Europejska podjęła twarde kroki przeciwko wielu dużym spółkom, naruszając ich pozycję rynkową w UE, ale nie udało jej się podjąć podobnych działań wobec rosyjskich spółek energetycznych.

- Komisja Europejska uważa, że Microsoft powinien zapłacić 1 mld USD kary włączenie oprogramowania multimedialnego do systemu operacyjnego, ale nie reaguje na naruszenia [rynkowych reguł] przez spółki rosyjskie - powiedział Smith.

Smith uważa, że powodem braku działań Komisji Europejskiej jest obawa, że Rosja odetnie dostawy surowców energetycznych oraz dwustronne umowy z Rosją i jej prezydentem Władimirem Putinem - podaje pb.pl.

- Poszczególne państwa wolą podpisywać swoje własne umowy z Putinem - powiedział Smith. - To osłabia Unię.

Amerykański podał przykład umów dotyczących projektów rurociągów podpisanych przez przywódców Włoch i Rosji oraz niemiecko-rosyjski projekt gazociągu północnego na dnie Morza Bałtyckiego, który członkowie Unii - Polska, Litwa, Łotwa i Estonia uważają za zagrażający ich interesom gospodarczym i stabilności dostaw gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE chce kształtować zachowania rosyjskich dostawcach surowców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!