UE gotowa odpowiedzieć na skargę Rosji do WTO ws. pakietu energetycznego

UE gotowa odpowiedzieć na skargę Rosji do WTO ws. pakietu energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska jest przekonana, że trzeci pakiet energetyczny, liberalizujący unijny rynek energii, jest zgodny z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), i jest gotowa wyjaśnić to w konsultacjach z Rosją - poinformował PAP rzecznik KE ds. handlu.

Agencja ITAR-TASS podała w środę, że Rosja złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu na UE w związku z trzecim pakietem energetycznym.

"UE przyjmuje do wiadomości wniosek Rosji i potwierdza swoją gotowość do udzielenia odpowiedzi zgodnie z procedurami przewidzianymi w ramach WTO. UE jest przekonana, że przepisy energetyczne, obecnie kwestionowane przez Rosję, są w pełni zgodne z zasadami WTO, i jest gotowa to wyjaśnić w konsultacjach z Rosją" - napisał w czwartek w informacji dla PAP rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu John Clancy.

Zgodnie z zasadami WTO Rosja i UE mają teraz 60 dni na konsultacje. Jeśli w ich trakcie nie zostanie znalezione rozwiązanie, Moskwa będzie mogła zwrócić się o ustanowienie panelu niezależnych arbitrów do rozpatrzenia sprawy.

Liberalizujący rynek energii w UE trzeci pakiet energetyczny został przyjęty w 2009 roku i wszedł w życie w marcu 2011 r. Zakłada oddzielenie sprzedaży gazu od przesyłu (tzw. unbundling), uzgadnianie taryf przesyłowych przez niezależnego operatora oraz konkurencyjny dostęp do infrastruktury przesyłowej (tzw. zasada TPA - third party access).

Zgodnie z pakietem systemem przesyłowym gazu w państwach członkowskich UE zarządzać mają niezależni operatorzy, którzy powinni zadbać o konkurencyjny dostęp dostawców do rurociągów. Oznacza to m.in udzielanie części przepustowości gazociągu konkurentom.

Tymczasem rosyjski Gazprom jest w dużej mierze inwestorem lub współinwestorem sieci przesyłowych, jest więc niechętny utracie kontroli nad rurociągami i udostępnianiu ich stronom trzecim, czyli konkurentom.

Spod postanowień pakietu czasowo został wyjęty gazociąg Opal, lądowa odnoga gazociągu Nord Stream, który został uznany za projekt o znaczeniu europejskim. Rosja chciałaby, by podobne wyłączenie zostało zastosowane wobec planowanego gazociągu South Stream, który ma przebiegać po dnie Morza Czarnego i dostarczać gaz Europie Środkowej.

Pakiet był wielokrotnie krytykowany przez prezydenta Rosji Władimira Putina, który podkreślał m.in., że nie może on obowiązywać wstecz, czyli że jego postanowienia nie powinny być wdrażane w odniesieniu do umów na dostawy gazu podpisanych przed wdrożeniem pakietu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE gotowa odpowiedzieć na skargę Rosji do WTO ws. pakietu energetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!