UE: mechanizmy mające zapewnić niezawodność dostaw energii problematyczne

UE: mechanizmy mające zapewnić niezawodność dostaw energii problematyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stosowane przez państwa członkowskie UE mechanizmy, które mają zapewnić niezawodność dostaw energii elektrycznej, są problematyczne - wskazała w środę KE. W centrum jej krytyki znalazło się zamknięcie systemów tylko dla dostawców w ramach jednego kraju.

Zaprezentowane w Brukseli wyniki badania okresowego dotyczącego mechanizmów zdolności wytwórczych energii elektrycznej pokazały, że mogą one zwiększać bezpieczeństwo, ale z drugiej strony mogą również zakłócać konkurencję, utrudniać przepływ energii elektrycznej między państwami i prowadzić do nadmiernych cen energii elektrycznej dla konsumentów.

- Właściwie funkcjonujący rynek energii elektrycznej powinien dawać wystarczające dostawy elektryczności. Jeśli się tak nie dzieje, mechanizmy zdolności wytwórczych mogą być konieczne, ale nie mogą one zastępować rynku - mówiła na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

KE wytknęła państwom członkowskim, że ich analizy ryzyka nie zawierają oceny, jaka tak naprawdę jest potrzeba stosowania mechanizmów mających zapewniać nieprzerwane dostawy. Są one stosowane, by zapobiegać tzw. blackoutowi, czyli brakowi dostaw energii elektrycznej. Polska miała z tym problem w sierpniu ubiegłego roku. Powody mogą być różne. W przypadku naszego kraju wyłączenia wynikały z upałów.

Jednak mechanizmy zdolności wytwórczych stosuje się np. by zagwarantować dostawy na odpowiednim poziomie, gdy nie są one możliwe ze źródeł odnawialnych, takich jak np. solary czy wiatraki (gdy nie świeci słońce lub nie wieje wiatr). Na taką okoliczność wprowadza się rezerwy strategiczne, które są zresztą najczęstszym mechanizmem mającym zapewnić bezpieczeństwo dostaw. Polega on na tym, że państwo płaci konkretnym elektrowniom za to, by pozostawały w gotowości eksploatacyjnej w razie wystąpienia nagłej potrzeby.

Vestager mówiła, że w wielu państwach członkowskich z konieczności ustanowienia mechanizmu korzystają jedynie niektórzy operatorzy. "Dla przykładu niektóre mechanizmy zdolności wytwórczych są otwarte na konkretną technologię czy operatorów działających w danym państwie członkowskim" - podkreślała.

W efekcie takiego postępowania konsumenci mogą płacić wyższą cenę za elektryczność. KE zauważyła, że tworzy to też przeszkody w integracji rynków energetycznych w Europie. Jeszcze w tym roku ma zostać przedstawiony projekt reformy obecnego kształtu rynku energii elektrycznej, aby wypełnić jeden z celów unii energetycznej UE i poprawić funkcjonowanie rynku w przyszłości.

Komisja podkreśliła w swoich wstępnych wnioskach z badania (końcowe mają być pod koniec roku), że wiele z istniejących mechanizmów zdolności wytwórczych opracowano bez wcześniejszej oceny tego, czy na danym rynku bezpieczeństwo dostaw jest zagrożone.

KE nie podoba się też, że prawie połowa państw UE, które zostały sprawdzone, nie określiła na podstawie odpowiednich metod, jaki poziom bezpieczeństwa dostaw należy zapewnić, zanim wprowadzi się mechanizm zapewniający bezpieczeństwo.

- Wiele ocen przeprowadza się z perspektywy czysto krajowej i nie bierze się pod uwagę możliwości dostaw z krajów sąsiadujących. Bez szczegółowej i bardziej zharmonizowanej metody pozwalającej na identyfikowanie problemów i ocenę ryzyka istnieje niebezpieczeństwo, że mechanizmy takie będą formą wykorzystywania środków publicznych do finansowania kosztownych zbędnych zdolności, czego skutkiem będzie wzrost cen dla konsumentów i przedsiębiorstw w UE - podkreślono w komunikacie KE.

Z badania wynika też, że wiele państw członkowskich nie oceniło w odpowiedni sposób, jaka metoda byłaby najlepsza, by poprawić bezpieczeństwo dostaw. W większości krajów cena płacona za zdolności wytwórcze energii elektrycznej nie jest ustalana w wyniku konkurencyjnej procedury, lecz ustalana przez władze lub dwustronnie negocjowana z dostawcą. KE uważa, że stwarza to poważne ryzyko nadmiernej rekompensaty, a tym samym subwencjonowania dostawcy.

Opublikowane w środę sprawozdanie ma być teraz konsultowane z zainteresowanymi stronami z sektora energii elektrycznej. Pod koniec roku Komisja ma przedstawić ostateczny raport w tej sprawie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE: mechanizmy mające zapewnić niezawodność dostaw energii problematyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!