UE spróbuje przekonać Rosję do Karty Energetycznej

UE spróbuje przekonać Rosję do Karty Energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ambasadorzy państw UE zgodzili się na dołączenie do mandatu negocjacyjnego nowego porozumienia UE- Rosja deklaracji o bezpieczeństwie energetycznym, co postulowała Polska.

Od przyjęcia tej deklaracji Warszawa uzależniała zgodę na rozpoczęcie rozmów Unii z Rosją o nowym porozumieniu o partnerstwie i współpracy (tzw. post- PCA), zablokowanych w 2006 r. - Wciąż nie ma jednak zgody na rozpoczęcie negocjacji. Swoją rezerwę w tej sprawie podtrzymała Litwa - podało źródło PAP, po zakończeniu spotkania 27 ambasadorów państw członkowskich przy UE. Litwa protestuje przeciwko odcięciu dostaw ropy rurociągiem "Przyjaźń" do rafinerii Możejki.

Jak tłumaczyły źródła dyplomatyczne, w zaaprobowanej przez ambasadorów deklaracji o bezpieczeństwie energetycznym, jest stwierdzenie, że UE będzie dążyć do uzyskania w negocjacjach z Rosją "takich zasad jakie przewiduje Karta Energetyczna", której Rosja nie chce ratyfikować. Miałoby to - zgodnie z intencją Polski - zagwarantować uzyskanie takich warunków handlu i inwestycji w sektorze energetycznym, które zapewnią całej UE i wszystkim jej członkom bezpieczeństwo dostaw. Polska chciała, by zapisano wręcz "takich samych zasad", ale o tym nie chciała słyszeć - jak ujawniły źródła - Komisja Europejska (KE).

Rosja od dawna odmawia ratyfikowania Europejskiej Karty Energetycznej, podstawowego aktu dotyczącego rynku energii. Karta, podpisana w grudniu 1991 r. przez 46 państw, w tym Rosję i Polskę, przewiduje m.in. powstanie konkurencyjnego rynku paliw, energii i usług energetycznych, swobodny wzajemny dostęp do rynków energii państw- sygnatariuszy, dostęp do zasobów energetycznych i ich eksploatacji na zasadach handlowych bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Przewiduje także ułatwienia w dostępie do infrastruktury energetycznej w celach międzynarodowego tranzytu. Nie zgadza się na to rosyjski Gazprom, który odmawia dopuszczenia do kontrolowanych przez siebie sieci przesyłowych innych dostawców gazu, żądając jednocześnie dla siebie dostępu do mocy przesyłowych i dystrybucyjnych w Europie. Zgodę na rozpoczęcie negocjacji nowego porozumienia UE-Rosja, Polska uzależniała jednak przede wszystkim od całkowitego zniesienia rosyjskich ograniczeń w handlu, wprowadzonych jeszcze w 2005 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE spróbuje przekonać Rosję do Karty Energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!