UE wypędzi przemysł z Europy, a emisja CO2 i tak nie spadnie

UE wypędzi przemysł z Europy, a emisja CO2 i tak nie spadnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Obawiam się, że jedynym skutkiem wdrożenia pakietu klimatyczno-energetycznego w krótkim czasie będzie alokacja części przemysłu i obniżenie konkurencyjności unijnej gospodarki, szczególnie polskiej - uważa Janusz Steinhoff, były wicepremier i szef resortu gospodarki.

- Konsekwentna budowa konkurencyjnych europejskich rynków energii elektrycznej i gazu dałoby duże efekty synergii. Natomiast rozpoczęcie działań od bardzo ambitnego pakietu klimatyczno-energetycznego, bez oglądania się na skutki, a także brak jedności większości krajów świata w kolejnych szczytach klimatycznych, nakłada na Europę wyjątkowo duże koszty, które nie przyniosą spodziewanych efektów - dodaje Steinhoff.

Zaznaczył, że ochrona klimatu jest problemem globalnym, a nie lokalnym.

- Obawiam się, że ambitne cele w zakresie emisji CO2 w Europie dotkną gospodarki poszczególnych krajów w zróżnicowany sposób i zdecydowanie Polska będzie płacić najwyższą cenę, gdyż ma poziom emisji CO2 o 50 proc. wyższy od średniej unijnej, co wynika ze struktury nośników energii stosowanych w elektroenergetyce. Z drugiej strony doprowadzi to do alokacji emisji, czyli alokacji części przemysłu poza granice UE - twierdzi Steinhoff.



Jakie są szanse, aby Polska zredukowała emisję CO2? Steinhoff wskazał, że emitujemy ok. 1 tony CO2/MWh. Dodał, że redukcja emisji w Polsce w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie efektem dywersyfikacji paliw w elektroenergetyce.

- Będzie ją można natomiast osiągnąć poprzez modernizację sektora wytwarzania energii elektrycznej. Mamy przestarzałe 30-40-letnie moce wytwórcze o niskiej sprawności. To najbardziej skuteczna droga redukcji emisji CO2 w polskich warunkach - mówi Steinhoff.

- Stanowisko polskiego rządu, czyli kontestacja programu redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2030 r., jest zdecydowanie racjonalne. Taki cel redukcji jest całkowicie nierealny, chyba, że kolejna konferencja klimatyczna zakończyłaby się porozumieniem, które byłoby porozumieniem światowym, a nie europejskim - dodaje.

Zaznaczył także, że wprowadzanie nowych technologii do użytku, takich jak chociażby instalacji CCS (wychwytywania i składowania CO2) musi być uzasadnione.

- W poprzednim systemie technika bardzo często była celem samym w sobie, ale nie służyła ekonomii. Obecnie technika musi służyć ekonomii. Trzeba mieć świadomość, że wiele bardzo nowoczesnych technologii obecnie nie jest uzasadnionych ekonomicznie - wskazuje Steinhoff.

- CCS to bardzo nowoczesna technologia, ale trzeba mieć świadomość jej kosztowności i tego, że tylko przy kosztach emisji CO2 na poziomie 60-70 euro za tonę CO2 jest ona opłacalna. Nie mam natomiast nic przeciwko pilotażowym instalacjom współfinansowanym ze środków publicznych - dodaje.

W jego opinii wyzwaniem dla UE są negocjacje o wolnym handlu z USA. Zdaniem Steinhoffa to wielka szansa dla Europy na wzrost gospodarczy, ale zaznaczył przy tym, że konkurencja w gospodarce światowej musi opierać się na wspólnie przyjętych standardach pracy i ochrony środowiska.

- Nie można konkurować z podmiotem, który pomija koszty środowiskowe. W niektórych branżach stanowią one 30 proc. lub więcej kosztów. Konkurencja musi się opierać na wspólnie przyjętych standardach - mówi Steinhoff.

- Opór USA przed redukcją CO2 może być bardzo istotną przeszkodą w finalizacji rozmów nt. umowy o wolnym handlu. Nie wyobrażam sobie konkurencji w hutnictwie czy przemyśle motoryzacyjnym bez uwzględnienia tego czynnika - podsumowuje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE wypędzi przemysł z Europy, a emisja CO2 i tak nie spadnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!