XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UE z rozczarowaniem: w Kopenhadze ostrożny krok naprzód

UE z rozczarowaniem: w Kopenhadze ostrożny krok naprzód
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Kopenhadze uczyniono ostrożny krok naprzód w walce z globalnym ociepleniem klimatu, choć poniżej oczekiwań UE - uznał w sobotę premier przewodniczącej UE Szwecji Fredrik Reinfeldt. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso zgodził się z nim, przekonując, że lepsze takie porozumienie, jakie zawarto, niż żadne.

Reinfeldt podkreślił, że wynik kopenhaskiej konferencji klimatycznej nie pozwala Unii Europejskiej na zwiększenie swojego celu redukcji emisji z 20 do 30 proc. do 2020 roku.

"Powiedzmy sobie szczerze, wolałbym uzyskać coś więcej. To (wynik konferencji) nie zażegnuje groźby zmian klimatycznych. Ale to jest pierwszy krok, ważny krok" - powiedział Reinfeldt w sobotę na konferencji prasowej w Kopenhadze.

Szwedzki premier przekonywał, że choć w Kopenhadze nie udało się doprowadzić do globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych po roku 2012, to stanowi ona postęp.

"Przyjeżdżając do Kopenhagi, chcieliśmy doprowadzić do wyjścia z impasu. Albo zrobimy cokolwiek, albo nic. I teraz widzimy, że są kraje, które czynią wysiłki i stawiają sobie cele. Nawet te kraje, które zapowiadały, że nie wezmą na siebie żadnych zobowiązań, podały jakieś liczby" - przekonywał Reinfeldt.

Przewodniczący Komisji Europejskiej wtórował mu na tej samej konferencji prasowej: "To porozumienie jest lepsze niż żadne, choć oczywiście poniżej naszych celów. Nie będę krył rozczarowania" - powiedział.

W porozumieniu zawartym przez około 30 krajów, w tym UE, Chiny, Indie i USA, strony zobowiązały się, że w latach 2010-2012 przekażą krajom rozwijającym się 30 mld dolarów na walkę ze zmianami klimatu. W kolejnych latach, do 2020 r., mają na ten cel przeznaczać po 100 mld rocznie. Do końcowego dokumentu dołączono aneks, w którym wybrane kraje potwierdzają swoje cele redukcji emisji CO2 od roku 2013, kiedy przestanie obowiązywać obecny Protokół z Kioto.

Reinfeldt podkreślił, że z uwagi na brak ambicji ze strony innych uprzemysłowionych potęg UE pozostaje na razie przy swoim celu 20 proc. do roku 2020 w porównaniu z 1990 rokiem.

Z braku możliwości przyjęcia formalnego, politycznego porozumienia w sprawie globalnego ocieplenia, szczyt jedynie "odnotował" - jak to ujęto - dokument porozumienia przyjętego w nocy z piątku na sobotę przez grupę najbardziej rozwiniętych krajów. Wypracowano je dzięki bilateralnym spotkaniom liderów największych państw, zwłaszcza prezydenta USA Baracka Obamy i premiera Chin Wena Jiabao. Nie doszło do ustalenia globalnych, wiążących redukcji CO2 po roku 2012. W trzystronicowym dokumencie ograniczono się jedynie do zapisu, że działania na rzecz ich zmniejszenia powinny być wystarczające, aby wzrost temperatury na świecie do 2050 r. nie przekroczył 2 st. Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Uczestnicy szczytu zobowiązali się do starań i zakończenia prac nad uzgodnieniem do końca przyszłego roku nowego paktu klimatycznego, który ma zastąpić Protokół z Kioto i zobligować większą liczbę krajów oraz państwa uprzemysłowione do ostrzejszej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Sprawę tę podejmą w listopadzie 2010 roku uczestnicy konferencji w Meksyku (tzw. COP16).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE z rozczarowaniem: w Kopenhadze ostrożny krok naprzód

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!