UE zaniepokojona brakiem postępów w Kopenhadze

 UE zaniepokojona brakiem postępów w Kopenhadze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska wyraziła zaniepokojone brakiem postępów w negocjacjach klimatycznych w Kopenhadze, apelując do wszystkich o jak najdalej idącą elastyczność, która pomoże osiągnąć porozumienie.

"Apelujemy, by wszystkie strony jak najszybciej wykazały się ekstremalną elastycznością, tak by w rozmowach można było osiągnąć postęp" - zaapelowały we wspólnym oświadczeniu Komisja Europejska oraz szwedzkie przewodnictwo.

KE poinformowała, że "nie czekając na porozumienie" przekaże 50 mln euro na pomoc humanitarną dla osób dotkniętych suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi w Somalii, Etiopii, Kenii i Ugandzie. "Nie możemy czekać do 2020 roku, ludzie już cierpią z powodu zmian klimatycznych" - powiedział rzecznik KE.

"Stoimy w obliczu katastrofalnej sytuacji w Rogu Afryki, która pokazuje zatrważający potencjał zmian klimatu. Kryzys ten podkreśla, dlaczego tak ważne jest, aby osiągnąć porozumienie w Kopenhadze" - powiedział komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Karel De Gucht. Jak dodał, znaczna część Rogu Afryki miała w tym roku opady "niższe niż 75 proc. normy". "Ponad 16 mln osób rozpaczliwie potrzebuje naszej pomocy" - zaapelował.

"Czas gra przeciwko nam. Parlament Europejski i jego delegacja zrobią wszystko w celu osiągnięcia wiążącego ogólnoświatowego porozumienia. Przypominam naszą warunkową ofertę redukcji o 30 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE do roku 2020. Potrzebujemy ruchu ze strony naszych globalnych partnerów; nasi wyborcy oczekują prawdziwego porozumienia w sprawie walki ze zmianami klimatu" - powiedział Jerzy Buzek przed wylotem do stolicy Danii.

Trwająca od 7 grudnia konferencja ONZ z udziałem prawie 190 państw świata jak na razie nie doprowadziła do konkretnych rezultatów. Jej celem jest wypracowanie takiego podziału wysiłków na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i wsparcie biednych państw w zakresie finansowania walki ze zmianami klimatycznymi, tak by doprowadzić do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury o maksimum 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z okresem przedindustrialnym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE zaniepokojona brakiem postępów w Kopenhadze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!