Umowa o współpracy CERN i Politechniki Krakowskiej

Umowa o współpracy CERN i Politechniki Krakowskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowę o współpracy podpisały w piątek Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) oraz Politechnika Krakowska. Dotyczy ona usprawnień Wielkiego Zderzacza Hadronów oraz pomocy przy pracach badawczo-rozwojowych związanymi z projektami nowej fizyki.

Prorektor ds. nauki PK prof. Jan Kazior przypomniał, że naukowcy z krakowskiej uczelni współuczestniczyli w tworzeniu największego projektu CERN - Wielkiego Zderzacza Hadronów. "Udana współpraca owocuje zawarciem porozumienia, które rozszerzy jeszcze pole wspólnych prac badawczych, projektów edukacyjnych i naukowych" - zaznaczył.

Według władz krakowskiej politechniki, jest ona jedną z pierwszych uczelni w Polsce, które zostały wyróżnione zaproszeniem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych do zawarcia tak szerokiego porozumienia. Dotąd polskie uczelnie współuczestniczyły tylko w pojedynczych zadaniach, wskazanych przez CERN.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych zaproponowała Politechnice współpracę w zakresie eksploatacji i przyszłych usprawnień Wielkiego Zderzacza Hadronów oraz przy pracach badawczo-rozwojowych związanymi z projektami nowej fizyki. CERN będzie potrzebowała wsparcia naukowego wykwalifikowanych fizyków, inżynierów i techników w zakresie projektowania, optymalizacji, testowania i kontroli jakości elementów i systemów akceleratora.

Pełnomocnik dyrektora generalnego CERN dr Tadeusz Kurtyka zaznaczył, że podpisana umowa jest z jednej strony podkreśleniem i zamknięciem okresu 20-letniej współpracy, podczas której PK miała duży wkład w konstrukcję Wielkiego Zderzacza Hadronów a z drugiej strony rozszerza ją na całą krakowską uczelnię. Do tej pory z CERN współpracował przede wszystkim Wydział Mechaniczny.

"Teraz umowa jest szersza obejmuje cała uczelnie i mamy nadzieję, że włączą się też inni specjaliści" - podkreślił dr Kurtyka.

Według niego, Wielki Zderzacz Hadronów działa obecnie bardzo sprawnie. Efekty jego pracy badają teraz fizycy, którzy skupiają się na analizie jak największej liczby zderzeń cząstek elementarnych.

"To służy akumulowaniu dostatecznie dużej statystyki, żeby można było powiedzieć, że przeszukany obszar energii zawiera nowe elementy, cząstki, odkrycia czy też nie" - wyjaśnił przedstawiciel CERN.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowa o współpracy CERN i Politechniki Krakowskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!