Umowa o współpracy Politechniki Warszawskiej z koncernem Areva

Umowa o współpracy Politechniki Warszawskiej z koncernem Areva
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Politechnika Warszawska podpisała w środę umowę o współpracy z francuskim koncernem Areva - jednym z największych producentów technologii nuklearnych. Porozumienie dotyczy przede wszystkim kształcenia kadr dla energetyki i przemysłu nuklearnego.

Jak podkreślał w rozmowie z PAP rektor ds. naukowych PW prof. Tadeusz Kulik, uczelnię głównie interesuje możliwość praktyk w Arevie i pozyskanie wiedzy, jakiej w Polsce nie ma. "Mamy świetnych profesorów, ekspertów, jeszcze z czasów, kiedy budowaliśmy elektrownię w Żarnowcu, natomiast zależy nam na kontaktach z przemysłem jądrowym, a Areva ma duże doświadczenie i wciąga też do współpracy polski przemysł" - podkreślał prof. Kulik.

Jak tłumaczył, zadaniem polskich uczelni jest wykształcić specjalistów, inżynierów energetyki jądrowej, ale ich wykształcenie nie byłoby pełne, gdyby zamknęli się oni w salach wykładowych, bez kontaktów z producentami elektrowni atomowych.

Przed podpisaniem umowy wiceprezes Arevy Armand Laferrere mówił, że po awarii w Fukushimie w kwestii rozwoju technologii można albo nic nie robić, albo poszerzać wiedzę. Prof. Kulik wyraził z kolei opinię, że producenci elektrowni wyciągną wnioski z przebiegu awarii i przyszłe siłownie będą jeszcze bezpieczniejsze.

Laferrere zaznaczył też, że koncern ma długą historię kontaktów z nauką, a francuska państwowa instytucja, która ma większość udziałów w Arevie, jest kierowana przez naukowców, a nie polityków. Przypomniał również, że Areva organizowała już staże i wyjazdy polskich naukowców i studentów do różnych instalacji przemysłowych firmy.

Prof. Kulik podkreślił, że Francja to dla Polski największy partner w dziedzinie badań naukowych i rozwojowych.

Areva jest jednym z trzech potencjalnych dostawców technologii dla polskich elektrowni jądrowych. Kontrolowany przez państwo, francuski koncern oferuje swój najnowszy reaktor EPR. Obecnie na świecie trwa budowa czterech takich bloków: dwóch w Chinach i po jednym we Francji i w Finlandii. Udziałem w polskim projekcie zainteresowane są też koncerny Westinghouse i GE-Hitachi Nuclear Energy.

Według planów rządu, przetarg na technologię dla polskich elektrowni ma zostać rozstrzygnięty do końca 2013 r., budowa powinna ruszyć w 2016 r., a pierwszy blok - do końca 2020 r. Rząd planuje wybudowanie dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Na inwestora wybrano Polską Grupę Energetyczną, w której Skarb Państwa ma większość udziałów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowa o współpracy Politechniki Warszawskiej z koncernem Areva

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!