XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Umowy z cenami energii ustalonymi w przetargach można zmieniać

Umowy z cenami energii ustalonymi w przetargach można zmieniać
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urząd Zamówień Publicznych uważa, że zgodnie z prawem dopuszczalne są zmiany w umowach na zakup energii elektrycznej, zawartych zgodnie z Prawem zamówień publicznych, w wyniku przetargów. Taką kwestię wskazywano jako jedną z niejasności w ustawie ws. cen prądu.

  • Przyjęta 28 grudnia ustawa nakazuje sprzedawcom modyfikację warunków umów na dostawy energii elektrycznej w taki sposób, aby cena na 2019 r. odpowiadała taryfie lub cennikowi, obowiązującemu 30 czerwca 2018 r.
  • W czasie prac i po przyjęciu ustawy wiele podmiotów, np. jednostek samorządu, wskazywało, że zgodnie z Prawem zamówień publicznych (Pzp) rozpisywały przetargi na dostawy energii i podpisywały umowy z ceną z wybranej oferty, która nie wynikała ani z taryfy ani z cennika.
  • Powstawała więc wątpliwość, czy cena z przetargu również może być zmieniona zgodnie z zapisami ustawy.

Zgodnie z opublikowaną przez Urząd Zamówień Publicznych interpretacją, jest to możliwe. Co prawda Pzp w sposób ogólny zakazuje zmian umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru dostawcy, ale dopuszcza od tej zasady wyjątki.

Zmiana jest dopuszczalna jeżeli jej konieczność "spowodowana jest okolicznościami, których zamawiający, działając z należytą starannością, nie mógł przewidzieć", a dodatkowo wartość zmiany nie przekracza 50 proc. wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie.

Warunki te muszą być spełnione łącznie, a modyfikacja nie może zmienić charakteru zamówienia. Dodatkowo - jak podkreślił Urząd - są to przepisy, wynikające z regulacji europejskich.

UZP wskazuje, że w kontekście oceny możliwości dokonania zmiany umów w sprawie zamówienia publicznego na zakup energii elektrycznej, zawartych po 30 czerwca 2018 r. na podstawie odpowiedniego artykułu Pzp, kluczowe jest przede wszystkim ustalenie niemożności przewidzenia przez zamawiającego, działającego z należytą starannością na etapie postępowania, okoliczności rodzącej konieczność zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Urząd przypomina, że poselski projekt ustawy ws. cen prądu pojawił się w Sejmie 21 grudnia 2018 r., a ustawa, ustalająca m. in. ceny energii na poziomie taryf i umów obowiązujących 30 czerwca 2018 r., została ogłoszona w Dzienniku Ustaw dnia 31 grudnia 2018 r.

Przed tym dniem zamawiający nie posiadali oficjalnej i pewnej informacji co do przepisów mających obowiązywać od początku roku 2019 - podkreślił UZP. Urząd ocenia więc, że zamawiający nie mieli na etapie przetargu możliwości "przewidzenia odgórnej zmiany taryf cen energii związanej z wejściem w życie ustawy".

"W związku z powyższym, wydaje się, iż zmiana przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych może zostać uznana za okoliczność obiektywnie nieprzewidywalną dla zamawiającego" - podkreślił UZP i ocenił, że wprowadzenie tych przepisów "należy zaliczyć do sytuacji nagłych, nadzwyczajnych i niezależnych od woli zamawiającego".

Urząd stwierdził, że ustawowe zobowiązanie do zmiany warunków poprzez zmianę ceny energii elektrycznej spełnia warunki, opisane w Pzp i w związku z tym jest możliwy..
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Umowy z cenami energii ustalonymi w przetargach można zmieniać

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!