Unijna energetyka do 2050 r. - projekt strategii w listopadzie

Unijna energetyka do 2050 r. - projekt strategii w listopadzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska chce w listopadzie zaprezentować ścieżkę rozwoju energetyki w UE do 2050 r. Wtedy gospodarka Unii ma się obywać niemal bez emisji CO2. Brukselskie media spekulują, że może to oznaczać oparcie unijnej energetyki wyłącznie o źródła odnawialne.

Po raz pierwszy "Energy Roadmap 2050" będzie dyskutowana na nieformalnym spotkaniu ministrów energetyki w poniedziałek i wtorek w Budapeszcie 2-3 maja.

"Będzie to bardzo ogólna dyskusja, ponieważ jesteśmy dopiero na początku debaty w sprawie rozwoju energetyki do 2050 roku. Komisja zaprezentuje dokument (projekt strategii) w listopadzie" - poinformowało w środę PAP biuro prasowe komisarza ds. energii.

KE chce przyjąć strategię energetyczną przed końcem roku. Zgodnie ze zobowiązaniem Unii Europejskiej do redukcji emisji gazów cieplarnianych w 2050 r. o 80-95 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. Dokument w tej sprawie KE przyjęła 8 marca.

"Takie zobowiązanie będzie wymagało rewolucji w unijnym systemie energetycznym, która musi rozpocząć się teraz" - zauważa KE w przesłanej PAP informacji. "Dokument prezentujący "mapę drogową" dla energetyki wymieni długofalowe wyzwania na drodze do stopniowej dekarbonizacji sektora energetycznego przy zachowaniu konkurencyjności przemysłu" - zastrzega KE. Dodaje, że rozwój energetyki w UE będzie nakierowany także na zaspokojenie zapotrzebowania na energię, zapewnienie bezpieczeństwa jej dostaw oraz dostępności (chodzi o ceny).

KE prowadzi konsultacje w sprawie przyszłej strategii m.in. z państwami UE, dyskutowana jest np. międzynarodowa współpraca na rzecz ochrony klimatu i rozwój rynków energetycznych w perspektywie 2050 r.

Brukselski portal Europolitics spekuluje, że jednym z możliwych scenariuszy unijnej strategii energetycznej może być osiągnięcie 100 proc. udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii do 2050 r. Informuje, że przedstawiciele krajów UE oraz KE będą mieli szansę przedyskutować ścieżkę rozwoju europejskiej energetyki w perspektywie 2050 r. podczas polskiej prezydencji na spotkaniu 13-15 lipca w Bełchatowie. Ma tam powstać w przyszłości wzorcowa instalacja wyłapywania i składowania CO2 (CCS) z elektrowni węglowej w Bełchatowie, współfinansowana przez UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unijna energetyka do 2050 r. - projekt strategii w listopadzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!