Unijne pieniądze dla projektów energetycznych w Polsce zagrożone

Unijne pieniądze dla projektów energetycznych w Polsce zagrożone
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chodzi o dofinansowanie takich projektów jak gazoport w Świnoujściu, farmy wiatraków na Bałtyku czy technologie wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla w elektrowni w Bełchatowie.

Te projekty trafiły na listę tych, które w ramach walki z dwoma kryzysami: energetycznym i gazowym, postanowiła dofinansować Komisja Europejska. Listę projektów ogłosiła pod koniec stycznia. W sumie miało na nie pójść 3,5 mld euro z niewydanych funduszy rolnych.

Jednak jak pisze "Gazeta Wyborcza", pomysł może nie uzyskać zgody krajów członkowskich UE. Ci, którzy najwięcej wpłacają do unijnego budżetu, w szczególności Niemcy i Szwedzi, woleliby, by niewydane pieniądze trafiły z powrotem do budżetów narodowych. Oficjalnie nie sprzeciwiają się co prawda samej liście projektów (Komisja zadbała, by dla każdego kraju znalazło się na niej coś miłego), ale pieniędzy dawać nie chcą. - Podniosły się głosy, głównie płatników do unijnego budżetu, że mogą się nie zgodzić na finansowanie projektów - relacjonował polski wiceminister finansów Ludwik Kotecki, który brał udział w obradach.

Finansowanie projektów jest zagrożone także dlatego, że w opinii prawników Rady na wydanie środków z zeszłorocznego budżetu jest już za późno. W związku z tymi problemami obradujący w Brukseli ministrowie finansów dwudziestki siódemki poprosili Komisję, by znalazła dla projektów inne źródła finansowania. Decyzję w tej sprawie mają podjąć pod koniec stycznia ministrowie spraw zagranicznych - czytamy w "Gazecie".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unijne pieniądze dla projektów energetycznych w Polsce zagrożone

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!