Upalne lato może być bez prądu?

Upalne lato może być bez prądu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energetyczny alert! Firmy, naukowcy i eksperci z URE powołali specjalny zespół od "blackout-u", czyli awarii w dostawie prądu, które mogą dotknąć nas tego lata.

Jeśli sprawdzą się prognozy i tegoroczne lato będzie piekielnie gorące, to automatycznie wzrośnie popyt na energię. Zaczniemy się chłodzić: podkręcać klimatyzację i włączać na potęgę wentylatory - pisze "Gazeta Wyborcza".

Eksperci Urzędu Regulacji Energetyki wymieniają trzy miasta w Polsce, które mogą mieć z tego powodu problemy z dostawą prądu. To Warszawa, Wrocław i Poznań.

Stolica zresztą wie już, jak takie upalne wakacje mogą smakować. Podczas wakacji w 2006 r. wzrosło nie tylko zapotrzebowanie na prąd. Była susza i spadł poziom wód w Narwi i Wiśle, które chłodzą podwarszawskie elektrownie. I trzeba było zmniejszyć ich moc.

Jeśli tegoroczne lato znów będzie upalne (a wiele na to wskazuje), to podobne problemy może mieć też aglomeracja poznańska, zwłaszcza Krzesiny. Dlatego w tym tygodniu trzy energetyczne firmy: Enea Operator, Dalkia i PSE Operator powołały zespół, który ma opracować scenariusz działań w razie kłopotów z dostawą prądu na terenie aglomeracji. W jego skład weszli też naukowcy z Politechniki Poznańskiej i eksperci z poznańskiego oddziału URE.

Chodzi nie tylko o sytuacje, gdy dojdzie do zmniejszenia rezerw mocy elektrowni, ale też awarie wynikające ze złego stanu sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. W kwietniu tego roku energetyczna awaria miała fatalne skutki dla Szczecina.

Rzecznik Enea SA Paweł Oboda uspokajał wczoraj: - To są tylko czarne scenariusze, moim zdaniem mało prawdopodobne. Polska gospodarka nabiera rozpędu, rośnie popyt na prąd. Resort gospodarki ocenia, że dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego Polski co roku trzeba oddawać 800-1000 MW nowych mocy.

Czy to możliwe? Nie. Bo sektor energetyczny jest niedoinwestowany. W marcu tego roku na terenie Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin ruszył najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce.

Kosztował ok. 580 mln euro. To największa inwestycja energetyczna w Polsce od 17 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Upalne lato może być bez prądu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!