URE: pół gigawata energii z wiatru w Polsce

URE: pół gigawata energii z wiatru w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

253 instalacje wiatrowe pracują w Polsce. Można z nich uzyskać ponad pół gigawata energii - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki. Ich liczba i moc wzrośnie, ponieważ urząd wydał już promesy na kolejne koncesje dla inwestycji o mocy 2 tys. MW.

Według danych URE z końca czerwca najwięcej instalacji (mogą być to pojedyncze wiatraki lub farmy wiatrowe) jest w woj. kujawsko-pomorskim (94 instalacje, moc 57,7 MW) i łódzkim (35 instalacje, 44,5 MW). Największa moc zainstalowana jest jednak w woj. zachodniopomorskim (15 instalacji, moc 212,4 MW) i pomorskim (19 instalacji, 138,8 MW). W czołówce są też wielkopolskie (25 instalacji, 9,3 MW), podkarpackie (12 instalacji, 15,9 MW), warmińsko-mazurskie (7 instalacji, 47,1 MW).

Na stronach Urzędu (www.ure.gov.pl) można znaleźć interaktywną, na bieżąco aktualizowaną mapę odnawialnych źródeł energii. Zawarte są w niej dane dotyczące wszystkich powiatów w kraju.

Według danych z przygotowanego w lipcu raportu o inwestycjach związanych z energetyką wiatrową, (opracowanego przez Milward-Brown SMG/KRC w wywiadzie telefonicznym 42 firm z branży energii odnawialnej - PAP), największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się obecnie woj. zachodniopomorskie i dolnośląskie. Prawie wszystkie firmy, które wzięły udział w tym badaniu zadeklarowały, że w ciągu 3 lat zamierzają zainwestować w energetykę wiatrową - najczęściej przygotować własny projekt i budowę farmy wiatrowej. Deklarowana moc planowanych inwestycji to od ponad 50 do 100 MW.

Firmy chcą budować wiatraki z kapitału własnego (45 proc.). Jedynie 16 proc. deklaruje, że będzie budowało ze środków unijnych i krajowych dotacji. Największe trudności wiążą się - według nich - z otrzymaniem warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Według pytanych przez autorów raportu przedsiębiorców, koszt zainstalowania 1 megawata mocy w farmie wiatrowej, to 1,3 mln euro. Proces inwestycyjny istniejących już instalacji to zwykle 4-5 lat. Mimo to farmy wiatrowe oceniane są jako opłacalne, ze stosunkowo wysoką stopą zwrotu z inwestycji.

Miejsce budowy elektrowni wiatrowej uzależnione jest przede wszystkim od warunków meteorologicznych. Najlepsze tereny, to wybrzeże Morza Bałtyckiego - najbardziej środkowa część od Koszalina do Helu i wyspa Uznam; Suwalszczyzna, tereny górskie i podgórskie - Beskid śląski i Żywiecki, Bieszczady i Podgórze Dynowskie. Wbrew pozorom dobre warunki oferują też niziny - Mazowsze i środkowa cześć Wielkopolski.

Środki na budowę elektrowni wiatrowych ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, jednak nie dotuje dużych projektów - farm wiatrowych. Maksymalny pułap finansowania to 50 mln zł.

Inwestycje w Polsce są elementem planów rozwoju energetyki wiatrowej europejskich koncernów energetycznych, np. Grupa RWE chce mieć w całej Europie łącznie 4,5 tys. MW z elektrowni wiatrowych do 2012 roku. W Polsce w połowie kwietnia RWE zainstalowało pierwsze turbiny na Suwalszczyźnie - w gminach Suwałki i Jeleniewo. Park Wiatrowy Suwałki ma składać się w sumie z 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Ma on wytwarzać rocznie 80 mln kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie - to średnie roczne zużycie energii elektrycznej ok. 40 tys. gospodarstw domowych.

Aby podłączyć wiatraki do sieci, trzeba uzyskać od operatora warunki przyłączenia do sieci. Inwestorzy wystąpili o wydanie warunków na podłączenie ponad 11 gigawatów mocy z elektrowni wiatrowych. Wnioski o przyłączenie następnych 55 gigawatów są analizowane - podał rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator Dariusz Chomka.

Dane te nie oznaczają, że należy oczekiwać tak wielu podłączonych elektrowni - wiele wniosków napisano na wyrost lub z założeniem odsprzedania dokumentów innym inwestorom.

Przepisy prawa promują energie odnawialną - sprzedawcy mają obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł. W Polsce w 2010 ma to być 10,4 proc. Unia Europejska zakłada, że w 2020 r. 20 proc. energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

Pierwsze turbiny wiatrowe stawiano w Polsce na początku lat 90.; pierwsza farma wiatrowa została postawiona w 1999 r. pod Darłowem w Zachodniopomorskiem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!