Urząd Regulacji Energetyki chce szczegółowych informacji nt. zakupu energii

Urząd Regulacji Energetyki chce szczegółowych informacji nt. zakupu energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał 36 wybranych spółek obrotu, sprzedających energię elektryczną do odbiorców końcowych, do składania comiesięcznych, szczegółowych informacji o zakupie energii.

Spółki mają obowiązek przesłać miesięczne dane na specjalnym formularzu do 5. dnia kolejnego miesiąca. W formularzu mają wykazać każdy zawarty kontrakt, oddzielnie, jeżeli zawarte zostało kilka umów z jednym kontrahentem.

W przypadku, gdy dana spółka obrotu zawarła umowę ramową, w ramach której zawierane są porozumienia transakcyjne, określające na pewien okres wolumeny i ceny energii elektrycznej, należy podać dane wynikające z zapisów każdego porozumienia transakcyjnego. Muszą też podać okres dostawy energii elektrycznej jaki obejmuje umowa.

Przeczytaj: Konfederacja Lewiatan: ustawa o podatku akcyzowym groźna dla rynku energii

- Wybrane przedsiębiorstwa energetyczne, którym udzielono koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu energią elektryczną mają obowiązek wypełniania i przesłania Prezesowi URE Informacji zbiorczej (...) dotyczącej zakupu energii elektrycznej przez spółki obrotu - brzmi informacja, opublikowana przez URE.

Działanie to uzasadniono "obowiązkiem Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w zakresie monitorowania funkcjonowania krajowego rynku energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw energetycznych", wynikającym z ustawy Prawo energetyczne.

Wśród wskazanych 36 spółek znalazły się cztery największe koncerny energetyczne i spółki z ich grup kapitałowych, zajmujące się sprzedażą do klientów końcowych oraz szereg innych, niezależnych sprzedawców, działających na polskim rynku.

Spółki muszą też przekazywać informacje o profilu sprzedaży, mocy zakontraktowanej, wolumenie i cenie jednostkowej wynikającej z zapisów umowy. W przypadku, gdy w umowie określony jest jedynie wzór na obliczenie ceny w zależności od zmian różnych czynników, której ustalenie nie wymaga zawarcia porozumienia transakcyjnego lub aneksowania umowy, należy podać prognozowaną cenę i formułę cenową.

Przeczytaj także:  Ustawa w sprawie cen prądu zmroziła sprzedawców. "Rynek zamarł" 
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Urząd Regulacji Energetyki chce szczegółowych informacji nt. zakupu energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!