USA i Chiny: postep ws. klimatu i cyberbezpieczeństwa

USA i Chiny: postep ws. klimatu i cyberbezpieczeństwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent USA Barack Obama i chiński przywódca Xi Jinping ogłosili w piątek postęp walce z ociepleniem klimatu oraz zapowiedzieli współpracę w celu ograniczenia hakerskich ataków i kradzieży własności intelektualnej, ale napięcia w tym obszarze pozostają.

Na konferencji prasowej w Białym Domu z okazji pierwszej państwowej wizyty Xi Jinpinga w Waszyngtonie, Obama powiedział, że obaj ustalili, że podejmą nowe działania w celu przeciwdziałania szpiegostwu cybernetycznemu.

Oba kraje nie będą prowadzić, ani też świadomie wspierać hakerskich kradzieży własności intelektualnej - głosi wspólne oświadczenie Obamy i Xi. Jak przekazał Biały Dom, porozumienie dotyczy tajemnic handlowych i innych poufnych informacji biznesowych, gdzie celem jest zapewnienie konkurencyjnej przewagi firm i sektora komercyjnego danego kraju.

Amerykański prezydent oświadczył, że jest "poważnie zaniepokojony" rosnącymi zagrożeniami cybernetycznymi i - jak mówił pod adresem Xi - "to musi zostać przerwane". Na wspólnej konferencji prasowej Obama ocenił, że strony osiągnęły postęp, ale zastrzegł, że słowa muszą zostać poparte czynami.

Xi ze swej strony oświadczył, że "konfrontacja i napięcia nie są dobrym wyborem dla obu stron". Wskazał, że w Chinach jest ponad 600 milionów internautów, i zapewnił, że kraj ten zwalcza kradzież tajemnic handlowych, jak i innego rodzaju ataki hakerskie.

Większość amerykańskich komentatorów podchodzi do zapowiedzi współpracy ws. cyberbezpieczeństwa sceptycznie, uważając, że Chinom trudno zaufać.

Zarówno Chiny, jak i USA zapewniają, że nie dopuszczają się hakerskich kradzieży własności intelektualnej, jednak na tym tle są między nimi głębokie podziały. Temat cyberbezpieczeństwa, w tym kradzieży tajemnic przemysłowych i własności intelektualnej, jest dla Waszyngtonu kluczowy. W ujawnionym w lipcu wielkim ataku na federalną bazę danych amerykańskich urzędników, już wcześniej uważanym na największy w historii USA, wykradziono 5,6 mln odcisków palców. Amerykański wywiad uznał, że atak został przeprowadzony z Chin, ale nie jest jasne, przez jaką dokładnie grupę czy organizację.

Bardziej znaczący postęp rozmowy liderów dwóch największych gospodarek świata przyniosły w obszarze walki z ociepleniem klimatu. Zgodnie ze wspólną deklaracją, Chiny zobowiązały się do ustanowienia od 2017 roku systemu kwot emisji CO2, jaki istnieje już na rynku UE. W takim systemie każde przedsiębiorstwo, które dzięki zastosowaniu bardziej ekologicznych technologii nie zużyje przydzielonej mu kwoty, może ją odsprzedać i zarobić.

Ponadto Chiny zobowiązały się, że przeznaczą 3,1 mld dolarów, by pomoc krajom rozwijającym się walczyć z ociepleniem klimatu.

Te deklaracje zostały odebrany jako pozytywny sygnał przed zbliżającą się w Paryżu oenzetowską konferencja (tzw. COP21), której celem jest przyjęcie nowego globalnego traktatu ws. walki z ociepleniem klimatu. "To sygnał silny dla reszty świata" - powiedział szef Banku Światowego Jim Yong Kim.

Już w listopadzie ubiegłego roku, gdy Obama złożył wizytę w Pekinie, obaj liderzy ogłosili przełomowe, jak wówczas oceniano, zobowiązania do redukcji emisji gazów cieplarnianych przez oba kraje. Obama zapowiedział wówczas, że USA zredukują emisję gazów cieplarnianych o od 26 do 28 proc. do 2025 roku w stosunku do stanu z 2005 roku.

Obama zapewnił w piątek, że wizyta Xi była "wyjątkowo owocnym spotkaniem", a rozmowy na temat spornych kwestii "pomogły wzajemnie lepiej się zrozumieć".

Jedną z takich kwestii są roszczenia terytorialne Pekinu na Morzu Południowochińskim, budzące obawy azjatyckich sojuszników USA. Xi oświadczył w piątek, że Chiny "mają prawo stać na straży własnej suwerenności". Zapewnił jednak, że poszanowana będzie swoboda żeglugi i przelotów w regionie, który ma wielkie znaczenie dla globalnego handlu. Zastrzegł, że Chiny chcą pokojowego uregulowania sporów i poszukiwania "sposobów na osiągnięcie wzajemnych korzyści na drodze współpracy".

Xi zaapelował w piątek, aby oba kraje były "tolerancyjne w kwestii różnic i niezgodności" między nimi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: USA i Chiny: postep ws. klimatu i cyberbezpieczeństwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!