XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji - jak to będzie działać

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji - jak to będzie działać
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowy system wsparcia ma przynieść rozwój kogeneracji i ciepła systemowego, inwestycje w nowe źródła kogeneracyjne (jednoczesna produkcja prądu i ciepła) jak i modernizację istniejących. Prognozując skutki regulacji, ustawodawca ocenił, że do 2025 roku przyrost nowych mocy kogeneracyjnych wyniesie 3 GW. Na tej podstawie możemy wnioskować, że ten segment energetyki znacznie się rozwinie, ale trudno jeszcze ocenić, w jakiej skali - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych

  • Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji jest bardzo oczekiwana przez branżę ciepłowniczą, szczególnie dlatego, że z końcem 2018 roku wygasł dotychczasowy system wsparcia oparty o świadectwa pochodzenia - mówi Wojciech Dąbrowski
  • Z nowego systemu wsparcia kogeneracji będą mogły korzystać tylko elektrociepłownie, dla których jednostkowy poziom emisji CO2 nie przekroczy 450 kg/MWh wytwarzanej energii (liczonej łącznie dla produkcji energii elektrycznej i ciepła).
  • Szansą i kierunkiem rozwoju dla istniejących elektrociepłowni powinno być dokonywanie ich modernizacji, które nowy system wsparcia kogeneracji będzie premiował - mówi Wojciech Dąbrowski.

W jakiej sytuacji znalazła się branża ciepłownicza na początku 2019 roku w związku z wygaśnięciem z końcem 2018 roku dotychczasowego systemu wsparcia produkcji energii elektrycznej w kogeneracji?

- W grudniu 2018 roku została uchwalona przez Sejm i przyjęta przez Senat bez poprawek ustawa o nowym systemie wsparcia kogeneracji (Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji). Liczymy na jej szybką publikację i wejście w życie oraz oczekujemy, że decyzja Komisji Europejskiej o zgodności nowego systemu wsparcia z zasadami pomocy publicznej będzie wydana w najbliższym czasie, co ostatecznie pozwoli uruchomić nowy system. Procedura notyfikacji jest w toku.

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji jest bardzo oczekiwana przez branżę ciepłowniczą, szczególnie właśnie dlatego, że z końcem 2018 roku wygasł dotychczasowy system wsparcia oparty o świadectwa pochodzenia. To oznacza, że za produkcję energii elektrycznej w kogeneracji po 31 grudnia 2018 świadectwa pochodzenia nie są już wydawane, a rozliczenie tego systemu zostanie dokonane do końca czerwca 2019.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji - jak to będzie działać

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!