XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ustawa o strategicznych inwestycjach sieciowych do poprawy

Ustawa o strategicznych inwestycjach sieciowych do poprawy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niedawno weszła w życie ustawa o realizacji strategicznych inwestycji w sieci przesyłowe, ale nie objęła ważnych dla KSE inwestycji w sieci dystrybucyjne 110 KV. - Wydaje mi się, że tę ustawę powinno się poprawić - ocenił Paweł Orlof, członek zarządu Enei ds. korporacyjnych podczas II Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Paweł Orlof, członek zarządu Enei ds. korporacyjnych poinformował, że do roku 2020 grupa Enea planuje wydać w segmencie dystrybucji ponad 5 mld zł. Nie krył, że żałuje, iż ustawa przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, która już weszła w życie i która ułatwia inwestycje w sieci przesyłowe, nie objęła inwestycji OSD w sieci 110 kV, o co OSD wnioskowały, bo te sieci pełnią również ważne funkcje systemowe.

- Wydaje mi się, że tę ustawę powinno się poprawić - ocenił Paweł Orlof.

Prezes Orlof ocenił ponadto, że wskutek rozwoju energetyki prosumenckiej mogą powstać w Polsce oparte na tym segmencie rynku wytwarzania całkiem duże, nawet rzędu setek megawatów, tzw, wirtualne elektrownie ( virtual power plant), czyli układy wzajemnie powiązanych m.in. jednostek wytwórczych generacji rozproszonej energii odnawialnej i sieci teleinformatycznych stanowiących sterowalną całość która zaspokaja lokalne potrzeby lub współpracuje z siecią elektroenergetyczną.

- Znam ( w Niemczech -red.) firmy które mają tzw. wirtualne elektrownie i to działa. Problem polega na tym, że ustawodawstwo w Polsce musi nadążać za tym co się dzieje w sferze technologii. Prawo niemieckie przewiduje funkcjonowanie takich jednostek. W Polsce nie ma jeszcze takich przepisów i to jest zadanie dla ustawodawcy, dla rządu polskiego, żeby takie prawo przygotować - oceniał Paweł Orlof.

Paweł Orlof wskazywał ponadto m.in., że wskutek wprowadzanych regulacji mamy obecnie taką sytuację, że produkcja energii z OZE i w kogeneracji jest wspierana finansowo, a elektrownie systemowe, które stabilizują system nie są wynagradzane za pozostawanie w dyspozycji na potrzeby systemu w każdym czasie.

- W związku z tym musi być system - kontrakty różnicowe albo rynek mocy - gdzie jednostki które stabilizują cały system energetyczny dostaną wynagrodzenie za gotowość dostarczenia mocy dla systemu. Mamy w tej chwili kuriozalną sytuację, że wszyscy są dotowani, tylko elektrownie systemowe nie mają opłaty za dyspozycyjność mocy - wskazywał Paweł Orlof.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa o strategicznych inwestycjach sieciowych do poprawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!